Šta treba znati o republikanskim stranačkim izborima u New Hampshire?

Izbori u Nevadi (Arhiva)

Pripremila: Tijana Radulović

Drugo suočavanje potencijalnih kandidata za republikansku predsjedničku nominaciju održaće se 23. januara u New Hampshire (Nju Hempširu), dok će se demokrate u toj saveznoj američkoj državi nadmetati istog dana u, kako se očekuje, znatno manje konkurentnoj borbi.

Pročitajte i ovo: Kratak vodič kroz unutarstranačke izbore u Americi

Unutarstranački u Nju Hempširu održavaju se osam dana nakon predizbora republikanaca u Ajovi, kojima je dominirao bivši predsjednik SAD-a Donald Trump (Tramp). Trampovi konkurenti željno iščekuju da dokažu da su njihove kandidature još održive, uprkos tome što je sa gotovo 30 bodova pobijedio u prvoj saveznoj državi u kojoj su republikanci odmjerili snage.

Reuters donosi pregled ključnih čijenica o izborima za republikanskog kandidata na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama.

Kada se održavaju? Kako funkcionišu?

Stranački primarni izbori u Nju Hempširu održaće se 23. januara, a tačna satnica zavisi od mjesta glasanja. Za razliku od Ajove i nekih drugih država, koje se oslanjaju na relativno komplikovan sistem "vijeća", birači u Nju Hempširu glasaju istovjetno kao i tokom bilo kojeg drugog glasanja.

Republikanci, kojima su na raspolaganju 22 delegata u Nacionalnoj konvenciji te stranke, biće nagrađeni na proporcionalnoj osnovi. Iako je to mali dio od 1.215 delegata, koliko je potrebno da se nominacija dobije, Nju Hempšir je tradicionalno igrao veliku ulogu u procesu nominacije zbog ranog termina koji pokriva u izbornom kalendaru.

Pročitajte i ovo: Tramp ubjedljivo pobijedio stranačke rivale u Ajovi

S druge strane, 33 delegata demokrata biće na Nacionalnoj konvenciji te stranke iz Nju Hempšira, ali njihov glas neće biti vezan rezultatima izbora nakon spora oko vremena glasanja.

To znači da će izbori u Nju Hempširu služiti isključivo kao barometar podrške demokratima u izbornoj trci. Kako bi bolje odražavala partiju, Demokratska stranka premjestila je svoje prvo nadmetanje 2024. u Južnu Karolinu, koja je znatno raznovrsnija u poređenju sa 90 odsto bjelačkog stanovništva Nju Hempšira.

Ipak, državni zakon Nju Hempšira zahtijeva da ta savezna država bude domaćin prvih primarnih izbora, a državna vlada koju kontrolišu Republikanci odbila je da napravi bilo kakvu zakonsku promjenu datuma tih izbora.

Ko će biti na glasačkom listiću?

Glavni republikanski kandidati na glasačkom listiću biće Tramp, guverner Floride Ron Desantis i bivša ambasadorka u Ujedinjenim nacijama (UN) Niki Hejli.

Ron DeSantis tokom kampanje u oktobru 2018. godine sa tadašnjim predsjednikom Donaldom Trumpom

Desantis i Hejli zauzeli su drugo i treće mjesto u Ajovi. Glavni demokratski kandidati na glasačkom listiću su američki poslanik Din Filips iz Minesote i stručnjakinja za lični razvoj Merijen Vilijamson.

Demokratski predsjednik Joe Biden (Džo Bajden) takmiči se za reizbor, ali neće biti na glasačkom listiću zbog spora oko datuma primarnih izbora. Neke od Bajdenovih pristalica, međutim, pokrenule su upisnu kampanju u njegovo ime.

Ko pobjeđuje?

Prema anketi i analizi internet stranice 538, Tramp dominira republikanskim poljem u Nju Hempširu sa 43 odsto vjerovatnih primarnih glasača koji planiraju da glasaju za njega. Hejli je na drugom mjestu sa podrškom od 30 odsto a Desantis na trećem, sa oko šest odsto.

Međutim, trka bi mogla da bude neizvjesnija nego što izgleda. Bivši guverner Nju Džerzija Kris Kristi, žestoki Trampov kritičar koji je intenzivno vodio kampanju u Nju Hempširu, odustao je od trke ranije u januaru, što se ne odražava u najnovijim anketama. Očekuje se da će većina njegovih pristalica da glasa za Hejli.

Pročitajte i ovo: Šta znači diskvalifikacija Trumpa u saveznoj državi Colorado?

Sjeveroistočna savezna država poznata je po svom relativno umjerenom, libertarijanski orjentisanom tipu republikanizma. Štaviše, primarni izbori u Nju Hempširu su "poluotvoreni" pa glasači koji nisu registrovani ni u jednoj stranci mogu da učestvuju, što može pomoći kandidatima političkog centra.

Bajden uvjerljivo pobjeđuje među demokratima, iako su ankete bile krajnje nedosljedne u pogledu podrške Filipsu, njegovom najvećem konkurentu - procjene kreatora anketa kreću se od jednocifrenog procenta do skoro 30 odsto. Činjenica da će pristalice Bajdena morati da dopišu njegovo ime na glasački listić dodaje još jedan element neizvjesnosti.

Koji su ulozi? Da li je to važno?

Što se republikanske strane tiče, većina političkih analitičara saglasna je da Nju Hempšir Trampovim konkurentima predstavlja najbolju priliku za pobjedu - ili barem za tijesnu drugu poziciju. To se posebno odnosi na Hejli, čija je popularnost u toj saveznoj državi posljednjih mjeseci dobila značajan zamah.

Ako Hejli ne uspije da pobije Trampovu kandidaturu, bivši bi se predsjednik mogao pojaviti kao republikanski kandidat koji će se suprotstaviti Bajdenu na opštim izborima u novembru. Ako Hejli dobro prođe, vjerovatno će zadržati dovoljno donatora i zainteresovanih glasača, zahvaljujući kojima bi u narednim sedmicama mogla da predstavlja vjerodostojan izazov.

Pročitajte i ovo: Republikanskim predizborima u Iowi počinje utrka za Bijelu kuću

Čak i ako Tramp izgubi, njegovi se konkurenti suočavaju sa teškom bitkom. Bivši predsjednik vodi sa otprilike 30 procenata u Južnoj Karolini, Hejlinoj rodnoj državi, gdje se krajem februara održava sljedeća velika trka za nominaciju. Na nacionalnom nivou, Tramp vodi sa 37 bodova, prema posljednjoj anketi Rojtersa i Ipsosa.

Nju Hempšir je prilika Bajdenovim demokratskim protivkandidatima da dokažu da među glasačima postoji volja za zamjenom trenutnog predsjednika. Bajden je većinu svoje energije posvetio Južnoj Karolini, u kojoj mu je podrška tamošnjih demokrata pomogla da osigura nominaciju 2020. godine.

Izvor: Reuters