Albanija neće držati više od 3.000 migranata u jednom trenutku, na osnovu sporazuma objavljenog ove sedmice koji dopušta Italiji da tamo izgradi dva kampa za prihvat migranata i pritvor, pokazali su službeni dokumenti objavljeni u srijedu, 8. novembra.
Talijansko-albanska shema prvi je primjer zemlje koja nije članica EU i prihvaća migrante u ime neke države članice EU i dio je napora u cijelom bloku za suzbijanje neregularne imigracije.
Shema je izazvala kritike Amnesty Internationala i drugih skupina za ljudska prava, piše Reuters.
Brojka od 3.000 se uspoređuje s više od 145.000 pomorskih migranata koji su do sada stigli u Italiju ove godine, što je nagli porast u odnosu na 2022. godinu.
Objavljujući dogovor s Albanijom u ponedjeljak, Meloni je rekla da bi čak 36.000 migranata godišnje moglo proći kroz albanske kampove, ali postizanje tog cilja ovisi o tome koliko brzo Italija može obraditi zahtjeve za azil.
Meloni je rekla da je cilj ispitati slučajeve u roku od 28 dana, ali su stručnjaci istaknuli da su, unatoč naporima vlade da ih pojednostavi, postupci ostali zatrpani birokratijom.
Stručnjaci su također primijetili da je repatrijacija neuspjelih podnositelja zahtjeva teška, s obzirom na nedostatak dogovora o povratku s matičnim zemljama migranata. U prošloj godini Italija je vratila nešto manje od 4.000 ljudi.
Kampovi će djelovati pod talijanskom jurisdikcijom, a trebali bi se otvoriti u proljeće 2024. godine. Protokol navodi da će Italija zaštititi Albaniju od bilo kakvih troškova pravnih postupaka.
Italija planira jedan objekt u albanskoj luci Shëngjin za iskrcaj i identifikaciju, a drugi u unutrašnjosti za zadržavanje. U njima bi trebalo raditi talijansko osoblje.
Objekti su udaljeni više od 1.000 kilometara od Lampeduse, otoka na koji trenutno iskrcava većina morskih migranata koji putuju u Italiju. Prebacivanje u Albaniju morskim putem trajalo bi najmanje dva-tri dana.
Meloni je rekla da trudnice, maloljetnici i druge ranjive skupine neće biti poslani u Albaniju, ali nije jasno bi li to moglo rezultirati odvajanjem odraslih muškaraca od ostatka njihovih obitelji.
Vaš browser nepodržava HTML5