Italijanska premijerka Đorđa Meloni (Giorgia) otvorila je u ponedeljak samit afričkih lidera s ciljem da predstavi veliki razvojni plan Italije za taj kontinent za koji se njena vlada nada da će zaustaviti migracione tokove, diversifikovati izvore energije i uspostaviti nove odnose između Evrope i Afrike.
Meloni je na početku jednodnevnog samita u Rimu rekla da plan predviđa 5,5 milijardi evra, uključujući javne garancije za investicione projekte.
Plan je međutim naišao na mlak i uzdržan prijem, dok je predsedavajući Komisije Afričke unije Musa Faki Mahamat rekao na samitu da bi afričke zemlje volele da su bile konsultovane pre nego što je Italija predstavila svoj plan.
"Moramo da pređemo sa reči na dela", rekao je Faki, bivši premijer Čada. "Ne možemo biti zadovoljni obećanjima koja se nikada ne ispune".
Pročitajte i ovo: Plan Meloni za slanje migranata u Albaniju, rješenje ili novi problem za EUDvadesetak afričkih lidera, najviših zvaničnika Evropske unije i Ujedinjenih nacija i predstavnika međunarodnih kreditnih institucija prisustvuju na samitu u Rimu, prvom velikom događaju italijanskog predsedavanja Grupom sedam.
Italija promoviše svoj razvojni plan kao način za stvaranje bezbednosnih i ekonomskih uslova koji će otvoriti radna mesta u Africi i obeshrabriti mlade s kontinenta da krenu na opasan put preko Sredozemnog mora kako bi migrirali u Evropu.
Na početku samita, Meloni je iznela niz pilot projekata u pojedinačnim zemljama za koje je rekla da će omogućili Africi da postane veliki izvoznik energije u Evropu, kako bi joj pomogli da se odvikne od zavisnosti od ruske energije posle invazije Moskve na Ukrajinu.
"Želimo da oslobodimo afričku energiju kako bismo mladim generacijama garantovali pravo koje im je do sada uskraćivani", rekla je Meloni. "Zato što ovde u Evropi mnogo pričamo o pravu na emigriranje, ali retko govorimo o garantovanju prava da ne budemo primorani da emigriramo".
Meloni, koja je prva italijanska liderka s ekstremne desnice od kraja Drugog svetskog rata, kao prioritet vlada je odredila obuzdavanje imigracije, ali je u njenoj prvoj godini na vlasti došlo do skoka u broju ljudi koji su stigli na obalu Italije, sa oko 160.000 prošle godine.
Italija, koja je pod fašizmom bila kolonijalna sila u severnoj Africi, ranije je organizovala sastanke s afričkim zvaničnicima na ministarskom nivou, a samit u ponedeljak, koji se održava u italijanskom Senatu kako bi se demonstrirala posvećenost svih italijanskih javnih institucija projektu, prvi je skup na nivou šefova država ili vlada.
Plan italijanske vlade, nazvan po Enriku Mateiju (Enrico Mattei), osnivaču energetske kompanije Eni pod državnom kontrolom, nastoji da proširi saradnju s Afrikom mimo energije. Plan takođe uključuje projekte u oblastima obrazovanja, zdravstvene zaštite, vode, sanitacije, poljoprivrede i infrastrukture.
Pročitajte i ovo: Tunis odbija finansijsku pomoć EU, dovodeći u pitanje sporazum o imigracijiPored Matei plana, vlada Đorđe Meloni je sklopila kontroverzne sporazume s pojedinačnim zemljama kako bi pokušala da ublaži teret migracije na Italiju. Sporazum s Tunisom, koji podržava EU, ima za cilj da obuzda odlaske kroz projekte ekonomskog razvoja i mogućnosti legalne migracije, dok bilateralni sporazum s Albanijom predviđa stvaranje centara u Albaniji za smeštaj migranata dok im se u Italiji obrađuju zahtevi za azil.
Izvori: AP, Reuters