Nekoliko članica Nacionalne biblioteke Irana navodno je primilo tekstualnu poruku u kojoj ih se obavještava da je njihovo članstvo suspendirano zbog nepropisnog nošenja marame, što predstavlja kršenje zakona o obaveznom hidžabu.
Kao odgovor, članovi Narodne biblioteke protestovali su 13. februara, rekavši da je suspenzija članstva nekoliko žena "organizovani korak javnih institucija za širenje rodnog aparthejda u Islamskoj republici".
Suspendovane članice koriste jedinstvene resurse Nacionalne biblioteke u istraživačke svrhe.
Hidžab -- pokrivalo za glavu koje nose muslimanke -- postao je obavezan u javnosti za iranske žene i djevojčice starije od devet godina nakon Islamske revolucije 1979. godine.
Posljednjih sedmica objavljeni su i brojni izvještaji u kojima se detaljno navode potezi vlasti za zatvaranje preduzeća, restorana, kafića, a u nekim slučajevima i apoteka jer vlasnici ili menadžeri nisu poštovali islamske zakone i pravila o obaveznom hidžabu.
Pročitajte i ovo: Protesti u nekoliko iranskih gradova dok režim slavi 44. godišnjicu revolucijeIzvještaji dolaze nakon višemjesečnog gnjeva javnosti koji je izbio nakon što je 22-godišnja Mahsa Amini umrla u septembru u pritvoru nakon što ju je pritvorila moralna policija u Teheranu zbog "nepropisnog" nošenja marame.
Njena smrt, za koju zvaničnici kažu da je izazvao srčani udar, izazvala je talas antivladinih protesta u gradovima širom zemlje. Vlasti su nemire dočekale oštrim gušenjem. Hiljade, uključujući studente, novinare, advokate, aktiviste, branitelje digitalnih prava, privedene su i izrečene su im stroge kazne, uključujući smrtnu.
Režim, koji je okrivio Zapad za orkestriranje demonstracija, obećao je da će se još jače obračunati s demonstrantima.
Protesti predstavljaju najveću prijetnju islamskoj vladi od revolucije 1979. godine.
Pročitajte i ovo: Hoće li protestni pokret u Iranu preživjeti?