Spasilačke ekipe tragaju za helikopterom sa iranskim predsednikom Ebrahimom Raisijem i ministrom spoljnih poslova Hoseinom Amir-Abdolahjanom (Amir-Abdollahian), za koji je iranska zvanična novinska agencija IRNA navela da je imao problema sa sletanjem po magli na severozapadu Irana, prenosi stranica Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Iranska vlada je ranije 19. maja saopštila da je helikopter kojim se prevozio Raisi jedan od tri helikoptera u konvoju koji je leteo blizu granice sa Azerbejdžanom.
Državna novinska agencija IRNA je javila da je u potrazi na licu mesta angažovano više od 40 spasilačkih timova sa psima tragačima, kao i bespilotne letelice.
Dva helikoptera su navodno bezbedno sletela u grad Tabriz, ali treći helikopter u kojem su bili predsednik i drugi zvaničnici nisu, što je pokrenulo masovnu operaciju potrage koja je nastavljena nakon što je pao mrak u planinskom i šumskom području gde je helikopter pao.
Iranska državna televizija javila je da je ostvaren kontakt sa jednim od putnika u helikopteru i jednim članom posade, što je pobudilo nadu u vezi sa situacijom. Drugi detalji nisu saopšteni. Državna televizija je kasnije javila da je helikopter pronađen, ali je iranski Crveni polumesec demantovao taj izveštaj.
Kako prenosi agencija Asošijeted pres (AP), Raisi je putovao u iransku provinciju Istočni Azerbejdžan. Državna televizija je javila da se incident dogodio u blizini Jolfe, grada na granici sa Azerbejdžanom, oko 600 kilometara severozapadno od iranske prestonice Teherana.
Vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei, pozvao je Irance da "ne brinu" za rukovodstvo Islamske republike, rekavši da "neće biti poremećaja u radu zemlje".
"Nadamo se da će Svemogući Bog vratiti našeg dragog predsednika i njegove pratioce u punom zdravlju u zagrljaj nacije“, rekao je on na državnoj televiziji.
Agencija AFP izvestila je da se hiljade muslimanskih vernika molilo za bezbedan povratak Raisija u džamijama širom Irana, uključujući i onu u rodnom gradu Raisija Mašhadu.
Evropska komisija aktivirala satelitsko mapiranje terena
Evropska komisija aktivirala je na molbu iranskih vlasti uslugu satelitskog mapiranja kako bi pomogla u potrazi za helikopterom kojim se prevozio Raisi, izjavio je evropski komesar za upravljanje krizama.
Služba za upravljanje vanrednim situacijama Kopernikus Evropske komisije obezbeđuje usluge mapiranja zasnovane na satelitskim snimcima.
Komesar za upravljanje krizama Janez Lenarčič (Janez Lenarcic) naveo je u postu na društvenoj mreži X da je ta služba aktivirala svoju "uslugu mapiranja brzog reagovanja u odnosu incident sa helikopterom".
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel (Charles Michel) naveo je da zajedno sa državama članicama Evropske unije (EU) "pomno prati situaciju".
Ko je sve ponudio pomoć?
Pomoć u pronalaženju helikoptera ponudili su Azerbejdžan, Jermenija, Rusija, Turska, Saudijska Arabija, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati.
"Danas, nakon prijateljskog oproštaja sa predsednikom Islamske Republike Iran Ebrahimom Raisijem, bili smo duboko uznemireni vestima o helikopteru", naveo je predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev na društvenim mrežama.
"Republika Azerbejdžan je spremna da ponudi svaku potrebnu pomoć", dodao je on.
Turska je poslala 32 gorska spasioca i šest vozila u Iran kako bi učestvovali u potrazi za nestalim helikopterom predsednika Ebrahima Raisija, saopštila je u nedelju uveče vladina Agencija za hitnu pomoć.
Poslata su 32 stručnjaka za brdsku potragu i spasavanje i šest vozila, navela je turska agencija, prenela je agencija Frans pres. Dodaje se da je Iran takođe zatražio helikopter opremljen za noćne pretrage.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) naveo je ranije u postu na mreži X da je "duboko tužan" zbog vesti o helikopteru u kom se nalazio predsednik Irana Ebrahim Raisi.
"Pomno pratimo incident, u kontaktu smo i u koordinaciji sa iranskim vlastima i spremni smo da pružimo svu neophodnu podršku", naveo je Erdoan.
Jermensko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je Jerevan "šokiran vestima koje dolaze iz Irana".
"Kako se spasilačke operacije nastavljaju, Jermenija, kao blizak i prijateljski sused Irana, spremna je da pruži svu neophodnu podršku", saopštilo je ministarstvo na mreži X.
"Rusija je spremna da pruži svu neophodnu pomoć u potrazi za nestalim helikopterom i istrazi o razlozima incidenta“, rekla je portparolka ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u komentaru koji je prenela ruska novinska agencija RIA.
"Kraljevina Saudijska Arabija potvrđuje da stoji uz Islamsku Republiku Iran u ovim teškim okolnostima i da je spremna da pruži svaku pomoć koja je potrebna iranskim službama", navodi se u saopštenju ministarstva spoljnih poslova Saudijske Arabije.
Katarsko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je "duboku zabrinutost u vezi sa teškim incidentom pri sletanju helikoptera iranskog predsednika".
"Potvrđujemo spremnost Države Katar da pruži sve oblike podrške u potrazi za avionom iranskog predsednika", navelo je ministarstvo.
Američki Stejt Department saopštio je da "pažljivo prate izveštaje" o incidentu.
Ko je bio sa Raisijem?
Sa Raisijem su putovali iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahjan (Hossein Amirabdollahian), guverner iranske provincije Istočni Azerbejdžan i drugi zvaničnici, izvestila je državna novinska agencija IRNA.
AP je preneo da je jedan zvaničnik lokalne vlade upotrebio je reč "sudar" da opiše incident, ali je priznao iranskim novinama da sam tek treba da dođe do mesta gde se dogodio incident.
Ni IRNA ni državna TV nisu dale nikakve informacije o Raisijevom stanju.
Spasioci su pokušavali da stignu do mesta, prenosi AP pozivajući se na izveštaje državne televizije, ali su ih ometali loši vremenski uslovi.
Raisi je boravio u Azerbejdžanu rano u nedelju da bi otvorio branu sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim. Reč je o trećoj brani koju su dve nacije izgradile na reci Aras.
Poseta je organizovana, prenosi AP, uprkos zahlađenju u odnosima Irana i Azerbejdžana nakon oružanog napada na Ambasadu Azerbejdžana u Teheranu 2023. Odnose dve države dodatno opterećuju i diplomatski odnosi Azerbedjžana sa Izraelom, koji iranska šiitska teokratija smatra svojim glavnim neprijateljem na Bliskom istoku.
Iran raspolaže značajnim brojem helikoptera, ali međunarodne sankcije otežavaju nabavku delova za njih, prenosi AP. Iranska vojna vazdušna flota mahom datira iz perioda pre Islamske revolucije 1979. godine.
Pročitajte i ovo: Ko je Ebrahim Raisi?Šezdesettrogodišnji Raisi je tvrdolinijaš koji je ranije vodio pravosuđe u zemlji. Na njega se gleda kao na štićenika iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija, a neki analitičari sugerišu da bi on mogao da zameni 85-godišnjeg lidera nakon njegove smrti ili ostavke na tu funkciju.
Raisi je pobedio na predsedničkim izborima u Iranu 2021. godine, tokom kojih je zabeležen najmanji odziv u istoriji Islamske Republike. Raisija je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) delom zbog njegove umešanosti u masovno pogubljenje hiljada političkih zatvorenika 1988. na kraju krvavog iransko-iračkog rata.
Pod Raisijem, Iran trenutno obogaćuje uranijum i ometa međunarodne inspekcije. Iran je naoružao Rusiju u ratu protiv Ukrajine i pokrenuo napad dronovima i projektilima na Izrael usred njegovog rata protiv Hamasa u Pojasu Gaze.
Iran podržava Hamas, koji su SAD i Evropska unija označile kao terorističku organizaciju. Takođe, pruža podršku u naoružanju proksi grupa na Bliskom istoku, poput Huta u Jemenu i Hezbolaha u Libanu.
Vaš browser nepodržava HTML5