Počelo je suđenje u Islamskom revolucionarnom sudu u Teheranu Mohammadu Salehu Nikbakhtu -- poznatom advokatu porodice 22-godišnje Iranke čija je smrt u policijskom pritvoru dovela do višemjesečnih masovnih protesta, izvještavaju lokalni mediji 30. augusta.
Iranske novine Etemaad objavile su da je Nikbakht 29. augusta na prvom saslušanju obaviješten da se suočava sa optužbama za "propagandu protiv sistema" zbog toga što je razgovarao s lokalnim i stranim medijima, "posebno o aferi Mahse Amini".
U izvještaju se navodi da je Nikbakhtov advokat tražio njegovu oslobađajuću presudu, rekavši da je "samo kritikovao vođenje zemlje od strane vlasti".
Ako bude proglašen krivim, Nikbakhtu prijeti zatvorska kazna od jedne do tri godine.
Nikbakht ima dugu istoriju predstavljanja iranskih ličnosti u slučajevima vezanim za prava, uključujući i nedavno onaj hvaljenog režisera Jafara Panahija, koji je pušten iz zatvora nekoliko dana nakon što je štrajkovao glađu u znak protesta protiv "nezakonitog i nehumanog ponašanja" iranskog pravosuđa i sigurnosnih aparata.
Pročitajte i ovo: Skorseze poziva na potpisivanje peticije za pravdu osuđenih iranskih filmašaOsim spora oko smrti Mahse Amini, komentari advokata o nizu pitanja, od prava žena na vozačke dozvole za motocikl do postupanja prema afganistanskim migrantima, navode se kao dokaz njegovih navodnih propagandnih aktivnosti.
Amini, iranska Kurdkinja koja je uhapšena tokom posjete Teheranu zbog navodnog kršenja zakona o obaveznom nošenja marama u zemlji, umrla je u policijskom pritvoru prije skoro godinu dana.
Nikbakht je bio glasan u intervjuima za medije, napadajući zvanične nalaze o uzroku njene smrti.
Njena porodica i pristalice odbacili su službeno objašnjenje, rekavši da su svjedoci vidjeli kako je tuku pri hapšenju.
Smrt Mahse Amini potaknula je hiljade Iranaca da izađu na ulice širom zemlje tražeći više sloboda i prava žena. Široko rasprostranjeni nemiri, koji se nastavljaju, predstavljaju najveću prijetnju islamskoj vladi od revolucije 1979. godine.
Pročitajte i ovo: U Iranu se navodno pripremaju protesti kako se bliži godišnjica smrti Mahse AminiIranska grupa za ljudska prava sa sjedištem u Norveškoj saopštila je da su nemiri doveli do smrti najmanje 587 ljudi, uključujući desetine djece i drugih mladih.
Vlada, strahujući od izbijanja protesta uoči prve godišnjice smrti Mahse Amini 16. septembra, pojačala je obračun protiv aktivista i porodica ubijenih u protestima.
Uz izvještavanje RFE/RL Radio Farda i AFP-a