Piše: Joshua Kucera
Početkom maja, istraživačka novinarka Nino Zuriašvili stigla je u novinsku kuću koju vodi, Studio Monitori, i zatekla vandalizovanu zgradu.
Zidovi su bili prekriveni plakatima sa fotografijom njenog lica i natpisom "U Gruziji nema mjesta za agente". Na zidovima je bilo ispisano "Sjedište agenta".
Kako prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku, sljedećeg je dana pronašla novi set postera na spoljnoj strani svoje stambene zgrade. Njen automobil takođe je vandalizovan, išaran crtežima penisa i riječima "drolja".
Napadi su, kako kaže Zuriašvili, posljedica njenog otvorenog protivljenja novom kontroverznom zakonu o "stranim agentima" u Gruziji.
Vaš browser nepodržava HTML5
Neposredno prije vandalskih napada, kasno uveče počeli su da pristižu prijeteći telefonski pozivi, psovke i uvrede.
Jedan čovjek je, prema njenim riječima, preko telefona vikao "Zovete evropski zakon o transparentnosti 'ruskim zakonom'".
Takve su se scene mnogo puta ponavljale širom Gruzije posljednjih sedmica, usred, kako kažu protivnici zakona i žrtve, vladine kampanje zastrašivanja i nasilja nad svojim oponentima.
Kampanja se odvija vrtoglavom brzinom i, u kombinaciji sa nekoliko novih represivnih zakona i napada na tradicionalne evropske i američke partnere Gruzije, predstavlja novi dezorjentišući smjer za državu.
Pročitajte i ovo: Vladajuća stranka u Gruziji inicira nacrt zakona 'o porodičnim vrijednostima''Pokušavaju da nas zatvore'
Tokom 25 godina Zuriašvili je svojim novinarstvom bila trn u oku trima gruzijskim vladama.
Dobijala je prijetnje smrću još u doba bivšeg predsjednika Eduarda Ševardnadzea.
Međutim, boji se da je njena karijera pod najvećom prijetnjom do sada.
"Pokušavaju da nas zatvore", rekla je.
Nekoliko drugih čelnika medijskih i nadzornih nevladinih organizacija suočilo se sa vandalizmom i prijetnjama po istom obrascu.
Lideri političke opozicije fizički su napadnuti. Veliki broj običnih Gruzijaca koji su prisustvovali demonstracijama protiv zakona prijavilo je da su primali prijeteće telefonske pozive.
- Gruzijska opoziciona partija navodi da su joj napadnute prostorije
- Gruzijska policija razbila proteste zbog usvojenog zakona o 'stranim agentima'
U dva mjeseca otkako je vlada predstavila zakon parlamentu, svjedoči se "kršenju [ljudskih prava] kakvo ranije nismo vidjeli", rekla je Tamar Oniani, direktorica programa za ljudska prava pri Udruženju mladih advokata Gruzije, pravnoj grupi za pomoć i nadzor.
Na demonstracijama protiv zakona, policija je mnoge učesnike teško pretukla , što se prije rijetko događalo.
Policajci "nisu čak ni nosili maske za lice i znali su da postoje kamere, ali nisu se toga bojali".
"Dakle, to je vrlo jasan signal da imaju garancije da neće biti kažnjeni", rekla je Oniani.
Policija i tužioci otvorili su istrage o napadima na protivnike vlasti i prijetećim telefonskim pozivima, ali čini se da su to "prevare" koje pokazuju na manjak interesa za pronalaženje ili kažnjavanje počinitelja, rekla je.
'Imamo spisak'
Zvaničnici vladajuće stranke Gruzijski san demantovali su umiješanost u napade i kampanju uznemiravanja.
Ipak, otvoreno su priznali da prikupljaju baze podataka o protivnicima.
Jedan visoki policijski zvaničnik je, na pitanje novinara zašto policajci tuku mlade na demonstracijama, odgovorio "Ne tučem ja mlade ljude, ja tučem nitkove... Imamo spisak, pokazaću vam ga".
Jedan član parlamenta Gruzijskog sna Dito Samkaradže, objavio je 31. maja na Fejsbuku spisak organizacija i stranaka koje je optužio za "zlostavljanje" partije.
"Šta god planirate protiv nas, vratićemo vam hiljadu puta gore", napisao je.
Većina grupa koje je uvrstio u spisak, uključujući Studio Monitor, već je bila napadnuta, ostali su bili napadnuti nedugo nakon njegove objave.
Samkaradžeova objava značila je priznanje krivice vlade, kaže Oniani.
"Ovo smatramo državno organizovanim nasiljem. On je to otvoreno rekao", rekla je.
Zuriašvili kaže da je proslijedila Samkaradžeovu objavu zvaničniku koji je istraživao njen slučaj, kao dokaz ko je naredio napade.
Rekla je da je policajac "mlad, ozbiljan momak", ali da vjeruje da će ga njegovi nadređeni spriječiti u procesuiranju slučaja.
Za napad je okrivila "tituške", izraz koji datira iz ukrajinske revolucije 2013. i označava plaćenike koje je vlada angažovala da nasilno napadaju protivnike.
Riječ je postala široko rasprostranjena u Gruziji kako su se te vrste napada proširile.
Putinov trenutak?
Kancelarije najmanje 17 medijskih i nevladinih organizacija vandalizovane su u kampanji, prema podacima gruzijskog servisa Radija Slobodna Evropa.
Na sličan način napadnuto je deset stranačkih prostorija, koje predstavljaju šest različitih političkih partija. Najmanje pet opozicionih čelnika je fizički napadnuto.
Državna specijalna istražna služba proslijedila je više od 400 slučajeva prijetećih telefonskih poziva Kancelariji glavnog tužioca, iako je ukupan broj poziva vjerovatno veći, budući da većina žrtava ne prijavljuje pozive, navodi Oniani.
- EU će navodno zamrznuti kandidaturu Gruzije za članstvo ako se donese kontroverzni zakon
- SAD će preispitati odnose s Gruzijom, uvodi zabrane izdavanja viza dužnosnicima zbog zakona o 'stranim agentima'
Gruzijski san preuzeo je vlast 2012. obećavši da će poboljšati stanje ljudskih prava iz prethodnog režima, na čijem je čelu bio predsjednik Mikheil Sakašvili, koji je do kraja svoje vladavine takođe postao represivan, poznat po nasilju nad demonstrantima i zastrašivanju političkih protivnika.
Kad su Gruzijski san i njegov osnivač Bidzina Ivanišvili tada vodili kampanju, "bili su maltretirani i bilo je iste vrste zastrašivanja", rekao je Korneli Kakačia, šef analitičkog centra Gruzijski institut za politiku.
Dok se približavaju izbori u oktobru na kojima će Gruzijski san tražiti četvrti mandat, stranka slijedi isti obrazac, kaže Kakačia.
Ta represija je "stara tradicija vladajućih stranaka, pogotovo kad im istekne drugi ili treći mandat, oni... koriste nasilje jer nemaju šta da ponude biračima", rekao je.
Što se tiče nekadašnjih obećanja o poboljšanju stanja ljudskih prava starog režima, "to je prošlost", rekao je Kakačia.
Čini se da su vođe Gruzijskog sna bili iznenađeni veličinom i intenzitetom protivljenja zakonu o "stranim agentima" i njihovoj vladavini generalno, kaže Kakačia.
Sada misle da je "dobar napad najbolja odbrana. Oni to tako shvataju", rekao je.
Ono što stvari čini nepredvidljivijima je činjenica da je Ivanišvili, za kojeg se još uvijek smatra da vodi stranku iza kulisa, sada kao njen "počasni predsjednik", očigledno izolovan i okružen samo pristalicama, kaže Kakačia.
Ivanišvili "ima taj Putinov momenat... Mislim da nema nikoga u njegovom okruženju ko bi mu nešto mogao osporiti ili mu reći da to međunarodna zajednica ili gruzijsko društvo neće prihvatiti", rekao je Kakačia.
"Nemoguće je uticati na osobu koja nikome ne podnosi račune", dodao je, "on samo vjeruje da mora pobijediti na predstojećim izborima, po svaku cijenu".