Osoblje Memorijalnog centra Auschwitz osudilo je antisemitski vandalizam otkriven u nacističkom logoru smrti smještenom u Poljskoj.
Prema navodima radnika spomen-obilježja i muzeja u Auschwitzu, devet baraka bilo je obojeno sprejom s antisemitskim izrazima i sloganima koji negiraju holokaust.
Grafiti su pronađeni na lokalitetu Auschwitz II-Birkenau, najvećem od 40 logora koji su činili nacistički kompleks.
Policija je obaviještena o incidentu i vrši istragu.
Pročitajte više Zašto antisemitizam uspijeva da pronađe 'rupe' na društvenim mrežama?Osoblje je pozvalo sve koji su možda bili u blizini logora u utorak ujutro (5. oktobar) i bili svjedoci incidenta da im se jave, posebno svima sa fotografijama snimljenim oko Vrata smrti, na ulazu u Birkenau i drvenim barakama.
Iz Memorijalnog centra su naveli da je vandalizam "nečuven napad na simbol jedne od velikih tragedija u ljudskoj historiji i izuzetno bolan udarac na sjećanje na sve žrtve njemačkog nacističkog logora Auschwitz-Birkenau".
"Čim policija prikupi potrebnu dokumentaciju, konzervatori spomen-obilježja Auschwitz počet će uklanjati tragove vandalizma s historijskih zgrada", dodaje se.
U saopštenju se napominje da se, iako se sigurnosni sistem na lokaciji od 170 hektara "stalno unapređuje", finansira se iz budžeta muzeja, koji je bio pogođen tokom pandemije korona virusa. Potpuno zatvaranje memorijalnog kompleksa neko vrijeme neće biti moguće, dodaje se.
- Njemačka obavještajna agencija: Pandemija potaknula ekstremizam
- Antisemitski incidenti usredsređeni na mračnu ulogu Rumunije tokom holokausta
- U Amsterdamu otkriven prvi nacionalni spomenik posvećen holokaustu
Muzej i memorijal Auschwitz-Birkenau čuva nacistički logor koji je na Drugom svjetskom ratu postavila Njemačka na okupiranom poljskom tlu.
Najmanje 1,1 milion ljudi ubijeno je u Auschwitzu u četiri i po godine nakon otvaranja 1940. Skoro milion od njih bili su Jevreji. Većina žrtava poslana je u gasne komore u Birkenauu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Iako su slučajevi vandalizma na tom mjestu rijetki, godine 2010. jedan Šveđanin bio je osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog planiranja krađe zloglasnog natpisa "Arbeit macht frei" (Rad oslobađa) koji visi iznad ulaza u logor.
Ranije ove godine zid jevrejskog groblja u blizini logora izobličen je svastikama i drugim nacističkim simbolima.