Francuski zvaničnik u Libanu na pregovorima o sprečavanju rata između Hezbolaha i Izraela

Oblaci dima izbijaju tokom izraelskog bombardovanja sela Alma al-Šab u južnom Libanu 25. aprila 2024. usred tekućih prekograničnih tenzija između Izraela i palestinskih militanata Hamasa u Pojasu Gaze.

Francuski ministar spoljnih poslova rekao je da će 28. aprila sa libanskim zvaničnicima razgovarati o predlozima koji imaju za cilj ublažavanje tenzija između Hezbolaha i Izraela i sprečavanje izbijanja rata.

Francuska ima istorijske veze sa Libanom, a ranije ove godine ministar spoljnih poslova Stefan Sejourne predložio je Hezbolahu da se povuče 10 km od izraelske granice, dok bi Izrael zaustavio napade u južnom Libanu.

O predlogu se razgovaralo sa partnerima, uključujući SAD, usred izraelskih pretnji vojnom operacijom u južnom Libanu.

Izrael i Hezbolah su poslednjih meseci izvodili napade, a tenzije su porasle kada je Iran ispalio projektile na Izrael kao odgovor na ubistvo pripadnika Quds snaga iranskog Revolucionarnog gardijskog korpusa u inostranstvu u glavnom gradu Sirije Damasku.

Više izraelskih udara izvedeno je na južni Liban preko noći u blizini mirovnih snaga Ujedinjenih nacija, prema navodima vojnih zvaničnika, samo nekoliko sati pre nego što je Sejourne posetio njegovo sedište u Nakuri.

Pročitajte i ovo: Snažne opcije Irana za odmazdu protiv Izraela, uključujući nuklearno oružje

"Ako pogledam današnju situaciju da nije bilo rata u Gazi, mogli bismo da govorimo o ratu u južnom Libanu s obzirom na broj napada i uticaj na to područje", rekao je Sejourne nakon razgovora sa komandantima UNIFIL-a (snage Ujedinjenih nacija u Libanu).

"Preneću poruke i davati predloge ovdašnjim vlastima da stabilizuju ovu zonu i izbegnu rat", naveo je on.

Mirotvorna misija UN-a poznata kao UNIFIL, kao i nenaoružani tehnički posmatrači poznati kao UNTSO, stacionirani su u južnom Libanu da nadgledaju neprijateljstva duž linije razgraničenja između Libana i Izraela, poznate kao Plava linija.

Francuska ima 700 vojnika koji su deo UNIFIL-a od 10.000 vojnika.

Hezbolah je saopštio da neće ulaziti u konkretnu diskusiju sve dok ne dođe do prekida vatre u Gazi, gde je rat između Izraela i islamističke militantne grupe Hamas ušao u šesti mesec.

Izrael je saopštio da želi da obnovi mir na svojoj severnoj granici kako bi hiljade raseljenih Izraelaca moglo da se vrati u to područje bez straha od raketnih napada.

Pročitajte i ovo: Dok Iran i Izrael eskaliraju sukob, arapske države ostaju pri svome

U pismu upućenom francuskoj ambasadi u Bejrutu u martu, libansko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da Bejrut veruje da će francuska inicijativa biti značajan korak ka miru i bezbednosti u Libanu i širem regionu.

Lokalni libanski mediji su izvestili da je vlada dala povratnu informaciju Francuzima o predlogu, ali francuski zvaničnici kažu da su do sada odgovori bili opšti i da nema konsenzusa među Libancima.

Izrael, u koji će Sejourne otići kasnije ove nedelje, ostao je oprezan povodom francuske inicijative.

Francuski zvaničnici i zvaničnici UN navode da trupe nisu u stanju da u potpunosti izvrše svoj mandat zbog kršenja prava sa obe strane.

Izvor: Reuters