Ministri za evropska pitanja će na predstojećem Savetu opštih poslova podsetiti Beograd da će napredak Srbije u vladavini prava i normalizaciji odnosa sa Kosovom nastaviti da određuju ukupan tempo pristupnih pregovora.
U nacrtu zaključaka sa ministarskog sastanka se navodi da će ministri zatražiti od beogradskih vlasti da dokažu da su EU integracije strateški cilj zemlje tako što će pokazati snažnu političku volju i doslednost u sprovođenju reformi u vezi sa EU, kao i da objektivno i nedvosmisleno komunicira o EU.
Ministri nadležni za evropska pitanja će na sastanku koji će biti održan 17. decembra, usvojiti paket zaključaka za zemlje koje su u procesu proširenja EU.
Iste zaključke potom će podržati i lideri država članica EU, na samitu koji će biti održan 19. decembra.
Radio Slobodna Evropa (RSE) ima uvid u ovaj nacrt zaključaka.
Zaključi koji se odnose na Srbiju, posvećuju posebni naglasak na neusklađivanje sa politikom sankcija prema Rusiji, dijalogom sa Kosovom, uključujući i situaciju na severu, te stanjem vladavine prava u zemlji.
čitajte Mađarska će ponovo pokušati da ubedi EU da otvori klaster sa Srbijom
EU smatra da sankcije protiv Rusije i Belorusije trebaju biti prioritet za Srbiju
Savet EU će putem zaključaka izraziti očekivanja od Srbije da pojača svoje napore ka potpunom usklađivanju sa stavovima EU o zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici te restriktivnim merama, uključujući "Rusiju i Belorusiju, kao pitanje najvećeg prioriteta".
Poseban zahtev zvaničnom Beogradu se odnosi na uzdržavanje od akcija i izjava protiv stavova EU o spoljnoj politici i drugim strateškim pitanjima.
Pozdravlja se humanitarna i druga pomoć Srbije Ukrajini i ohrabruje se Srbija da nastavi dobru saradnju sa EU na sprečavanju zaobilaženja restriktivnih mera EU.
Srbija da prizna simbole, dok Kosovo formira Zajednicu
Savet Evropska unije očekuje da će se Srbija, u dobroj nameri, uključiti u Dijalog sa Kosovom i "bez daljeg odlaganja" postigne sveobuhvatan pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa u skladu sa međunarodnim pravom i pravnim tekovinama EU.
"Normalizacija odnosa i sprovođenje njihovih obaveza iz dijaloga su suštinski uslovi na evropskom putu obe strane i obe rizikuju da izgube važne prilike u nedostatku napretka", poručuje se putem zaključaka koji će biti usvojeni 17. decembra.
Ponavlja se da se Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije i njegov aneks za implementaciju usvojen u februaru i martu 2023. godine, moraju u potpunosti poštovati i primeniti što je pre moguće bez preduslova, poput svih ostalih obaveza prema EU.
Savet EU očekuje da Srbija pokrene inicijativu za priznavanje kosovskih dokumenata i simbola u skladu sa članom 1. Sporazuma o putu normalizacije, a Kosovo formira Zajednice opština sa srpskom većinom na osnovu evropskog predloga.
Savet EU će podsetiti Srbiju da su merila poglavlja 35 pristupnih pregovora izmenjena kako bi odražavala obaveze Srbije koje proističu iz Sporazuma o putu normalizacije i njegovog Aneksa za primenu.
Pročitajte i ovo: Oprečni stavovi policije i građana na severu Kosova o međusobnoj saradnji i poverenju
Duboka zabrinutost zbog nedovoljne akcije po napada na severu
U nacrtu zaključaka koji čekaju na usvajanje, Savet EU ponavlja svoju oštru osudu nasilnih akata demonstranata kosovskih Srba protiv građana, trupa KFOR-a, organa za sprovođenje zakona i medija 29. maja 2023. i nasilnog napada na kosovsku policiju 24. septembra 2023. na severu Kosova, u Banjskoj.
Poručuje se putem ovog dokumenta da nema opravdanja za nasilje.
Od Srbije Savet EU očekuje da u potpunosti sarađuje i preduzme sve neophodne mere da uhapsi i hitno privede pravdi počinioce napada 2023. godine.
"Savet podvlači potrebu za punom odgovornošću i duboko žali što Srbija nije preduzela dovoljne akcije u tom pogledu", podvlači se u nacrtu zaključaka.
Savet će ponoviti Beogradu i Prištini da je predviđeno da se status struktura i službi koje podržava Srbija reši u skladu sa sporazumima postignutim u dijalogu uz posredovanje EU i kosovskim zakonima.
možda vas zanima Šta je kritična infrastruktura Kosova i ko je održava?Od Srbije i Kosova će se zatražiti da nastave sa naporima za deeskalaciju, uzdrže se od jednostranih i provokativnih akcija koje bi mogle dovesti do tenzija i nasilja i izbegavaju retoriku koja izaziva podele.
"Savet očekuje da i Srbija i Kosovo na koordinisan način pronađu održivo rešenje za situaciju na severu Kosova koje garantuje bezbednost, sigurnost i participativnu demokratiju za sve građane. Savet podseća na obaveze Srbije da poštuje sporazume iz dijaloga tokom zakonodavnog procesa", navodi se u nacrtu zaključaka.
O vladavini prava
Ministri za evropska pitanja država članica EU će od Srbije tražiti da pokaže više političke volje daljim ubrzavanjem reformi i postizanjem konkretnih i opipljivih rezultata o osnovama, posebno nastavljajući da se fokusira na ispunjavanje privremenih merila iz poglavlja 23. i 24. o vladavini prava.
"Iako pozitivno konstatuje određeni napredak postignut u borbi protiv korupcije, Savet konstatuje ograničen napredak u pravosuđu i borbi protiv organizovanog kriminala i ponavlja potrebu da se pojačaju napori u ovim domenima, uključujući uspostavljanje rezultata sa efikasnim istragama, krivičnim gonjenjima, pravosnažne osude, zamrzavanje i oduzimanje imovine stečene kriminalom, uključujući i na visokom nivou", navodi se u nacrtu zaključaka.
opširnije Brisel poziva Srbiju na napredak u pravosuđu, gonjenju ratnih zločinaca i poštovanju medijskih sloboda
Zabrinutost situacijom slobode izražavanja
Savet ponovo izražava zabrinutost zbog nedostatka napretka u unapređenju slobode izražavanja i nezavisnosti medija i poziva Srbiju da primeni usvojeno medijsko zakonodavstvo i obezbedi njegovo dalje usklađivanje sa pravnim tekovinama i standardima EU.
Od zemlje se posebno traži da se aktivno angažuje na sprečavanju i suzbijanje svih oblika dezinformacija i manipulacije stranim informacijama u svim medijskim kanalima.
Srbija takođe treba da nastavi da posvećuje posebnu pažnju punom poštovanju osnovnih prava, uključujući zaštitu najugroženijih grupa, kao i nediskriminatornom tretmanu pripadnika manjina širom Srbije.
O ratnim zločinima
Savet EU će na sastanku u decembru, istaći značaj, značajne regionalne saradnje u domaćem rešavanju ratnih zločina, rešavanju preostalih slučajeva nestalih osoba i pune saradnje sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove.
"Ne bi trebalo da postoji podrška osuđenim ratnim zločincima niti veličanju ili negiranju njihovih zločina", poručiće ministri nadležni za evropska pitanja.
Pozitivno o viznoj politici i ulozi Srbije u regionalnoj saradnji
Savet EU pozdravlja to što je Srbija zadržala svoju posvećenost u nizu inicijativa za regionalnu saradnju i ohrabruje zemlju da dalje jača dobrosusedske odnose i doprinosi stabilnosti i pomirenju sa svim partnerima u regionu.
U nacrtu zaključaka se pohvaljuje Srbija zbog njenog "značajnog doprinosa" upravljanju mešovitim migracionim tokovima ka EU.
Savet EU, kako stoji u nacrtu zaključaka, nastavlja da naglašava potrebu za daljim napretkom u procedurama za dobijanje azila i potpunom usklađivanju sa viznom politikom EU.