Žiofre pozvao Srbiju da ubrza reforme na putu ka EU

Šef delegacije Evropske unije u Srbiji uručuje predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić izveštaj Evropske komisije o napretku, Beograd, 31. oktobar 2024.

Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre (Giaufret) uručio je predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić izveštaj Evropske komisije o napretku i pozvao Beograd da ubrza reforme u vezi sa pristupanjem Evropskoj uniji.

Brnabić je, kako se navodi u saopštenju parlamenta, navela da je izveštaj "izuzetno koristan za sve institucije u zemlji, kako bismo imali bolji uvid u to u kojim oblastima je potrebno uložiti dodatan napor u budućnosti".

Ona je istakla da će ga pažljivo analizirati kako bi uvidela šta Narodna skupština konkretno može da uradi kako bi zemlja bila što bliža glavnom spoljnopolitičkom cilju, a to je članstvo u Evropskoj uniji, navodi se u saopštenju.

Žiofre je, kako se navodi, pozdravio dijalog sa opozicijom koji je inicirala Brnabić, formiranje radnih grupa u kojima učestvuju predstavnici opozicionih partija i civilnog društva i smanjenje broja zakona donetih po hitnom postupku.

Pročitajte i ovo: Srbija mora da se uskladi sa sankcijama Rusiji ako želi u EU, kaže Žiofre

Žiofre je dan ranije izveštaj uručio i premijeru Srbije Milošu Vučeviću.

U tom dokumentu se navodi da država nije postigla nikakav napredak u spoljnoj i bezbednosnoj politici jer je stepen usklađivanja spoljne politike ostao neizmenjen.

U izveštaju je, pored ostalog, naglašena zabrinutost zbog jačanja saradnje između Beograda i Moskve.

Uprkos pozivima Brisela, Srbija i dalje odbija da se priključi sankcijama Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, a beogradski zvaničnici održavaju bliske veze sa Kremljom.

Pročitajte i ovo: Odnosi sa Rusijom i Kinom među ključnim aspektima u izveštaju Brisela o Srbiji

Žiofre je 31. oktobra izveštaj predao i predstavnicima civilnog društva okupljenih u Nacionalni konvent.

Koordinatorka Konventa Bojana Selaković je ocenila da izveštaj za 2024. pokazuje da postoje određeni pomaci u nekim oblastima, ali je taj procenat izuzetno nizak.

"Ne možemo da kažemo da smo mi kao civilno društvo zadovoljni stanjem u kome se nalazi Srbija u pregovaračkom procesu", rekla je Selakovićeva i podsetila da Srbija u prethodne tri godine nije otvorila novi klaster.

Žiofre je ukazao na značaj civilnog društva u procesu evropskih integracija, dodajući da nevladine organizacije imaju specifičnu ekspertizu u različitim poglavljima za pristupanje EU.