Od kada su zemlje na balkanskoj izbegličkoj ruti počele primenu novih tranzitnih procedura na hiljade migranata zaglavljeno je u blizini granice između Grčke i Makedonije nakon odluke da se tuda ne propuštaju državljani Avganistana.
Mnogi od njih pokušavaju da pronađu alternativne puteve za prolazak prema zemljama zapadne Evrope, a jedan od njih vodi preko Bugarske do Dimitrovgrada u Srbiji.
Iako, nakon pooštravanja režima propuštanja izbeglica na granici između Grčke i Makedonije, u Dimitrovgradu, preko koga vodi jedan od alternativnih pravaca, još uvek nema povećanog priliva migranata, u ovom gradu na granici Srbije i Bugarske se spremaju za moguće veće izbegličke talase.
Zoran Đurov, predsednik Opštine Dimitrovgrad, kaže za Radio Slobodna Evropa da će uz pomoć jedne nemačke humanitarne organizacije, iz bivše vojne kasarne biti izmešten prihvatni centar i povećani kapaciteti za prijem izbeglica.
“Ideja nam je i želja i da povećamo kapacitete za slučaj povećanog priliva izbeglica sa Bliskog istoka i da izmestio njihovo evidentiranje na drugu lokaciju na kojoj će biti smeštene i sve humanitarne organizacije, koje na bilo koji način žele da im pomognu, a naravno i da povećamo prijemne kapacitete na 70 do 100 ležaja, gde bi, u slučaju potrebe, oni mogli da borave par dana, a potom da napuste teritoriju naše opštine”, kaže Đurov.
Prema njegovim rečima, trenutno u Dimitrovgrad stiže manje izbeglica nego tokom letnjih dana, jer izbeglički putevi na ovom pravcu vode preko visokih planina na kojima još uvek ima dosta snega i dosta je hladno, zbog čega ga izbeglice izbegavaju.
“Taj broj varira od dvadesetak, trideset, pa nekeda i preko 100, ali u proseku dnevno u stanici naše Granične policije bude evidentirano 60 do 70 ljudi. Zbog toga kažem da se trenutno ništa neuobičajeno ne dešava sa izbeglicama”, kaže Đurov.