Deo članstva Udruženja radnika na internetu je tokom performansa ispred Skupštine Srbije 27. aprila simboličkim stavljanjem omče oko vrata poručio da nije zadovoljan dogovorom sa Vladom Srbije.
Udruženje radnika na internetu okuplja frilensere u Srbiji, koji protestuju od kraja 2020. godine, kada su vlasti u Srbiji najavile striktnije oporezivanje frilensera.
Okupljeni ispred Skupštine Srbije su nosili transparente “Novi zakon” i “Ne pristajem – Borba se nastavlja”.
Kako su rekli reporteru Radija Slobodna Evropa (RSE), članovima Udruženje radnika na internetu ne odgovara odluka tog udruženja.
Vlada Srbije saopštila je 21. aprila da je postigla dogovor sa predstavnicima Udruženja radnika na internetu u vezi sa načinom plaćanja poreskih obaveza predstavnika te industrije. Nakon toga, Udruženje je navelo da obustavlja višemesečne proteste.
Okupljeni radnici na internetu ispred Skupštine Srbije kao glavni razlog za nezadovoljstvo su naveli da dogovor podrazumeva da će oni frilenseri koji su zarađivali više od 64.000 dinara (570 evra) morati da plate porez za pet prethodnih godina.
Okupljeni na protestu su ponovili da nisu znali da porez treba da se plati i da su se raspitivali kod nadležnih koji, kako tvrde, nisu znali na šta da ih upute da li treba platiti porez i na koji način.
Šta je dogovor Vlade i frilensera?
Vlada Srbije je u saopštenju o dogovoru sa frilenserima 21. aprila navela da je prihvatila predlog udruženja da se normirani troškovi povećaju sa postojećih 43 odsto na 50 odsto.
"Na sastanku je dogovoreno da se radnicima na internetu, odnosno frilenserima, omogući upisivanje radnog staža srazmerno uplaćenom delu obaveza", navela je Vlada Srbije.
Pročitajte i ovo: Vlada Srbije: Postignut dogovor sa frilenserimaDodaje se da je rok za usvajanje zakonskih propisa koji će definisati budući status radnika na internetu pomeren na 1. januar 2022. godine, do kada će važiti do sada dogovoreni uslovi.
Na sastanku je dogovoreno da će uz Udruženje radnika na internetu i Udruženje frilensera odrediti svoje predstavnike koji će učestvovati u radnoj grupi koja ima zadatak da izradi predloge novih zakonskih rešenja.
Ipak, deo frilensera, nezadovoljan dogovorom protestovao je 24. aprila ispred Vlade Srbije tražeći otpis retroaktivnog dugovanja.
Pročitajte i ovo: Protest dela frilensera ispred Vlade SrbijeFrilenseri su protestovali od kraja prošle godine jer im je država na prihode od 2015. godine retroaktivno uvela neoporezivu mesečnu osnovicu od 32.000 dinara (270 evra) i normirane troškove 43 odsto.
Vaš browser nepodržava HTML5