Više od stotinu radnika na internetu (frilensera) protestovalo je u subotu popodne, 24. aprila, ispred zgrade Vlade Srbije zbog nezadovoljstva Predlogom Vlade za rešavanje statusa radnika tog sektora, prenela je agencija Beta.
Jedan od frilensera, Nemanja Grujić, izjavio je da su se okupili kako bi "principijelno" nastavili borbu za prava frilensera čija dugovanja nisu otpisana trenutnim predlogom vlasti.
Grujić je rekao da predlog nije još usvojen, iako su ga predstavnici radnika na internetu prihvatili i najavio je dalje akcije.
"Oni traže da retroaktivno platimo i zdravstveno osiguranje koje nismo koristili i druge stvari. To je neprihvatljivo", rekao je on za Betu.
Frilenseri su od zgrade Vlade Srbije prošetali do Ministarstva finansija.
Vlada Srbije saopštila je 21. aprila da je postigla dogovor sa predstavnicima Udruženja radnika na internetu u vezi sa načinom plaćanja poreskih obaveza predstavnika te industrije.
Vlada je, kako je navedeno, prihvatila predlog udruženja da se normirani troškovi povećaju sa postojećih 43 odsto na 50 odsto.
"Na sastanku je dogovoreno da se radnicima na internetu, odnosno frilenserima, omogući upisivanje radnog staža srazmerno uplaćenom delu obaveza", navela je Vlada Srbije.
Dodaje se da je rok za usvajanje zakonskih propisa koji će definisati budući status radnika na internetu pomeren na 1. januar 2022. godine, do kada će važiti do sada dogovoreni uslovi.
Na sastanku je dogovoreno da će uz Udruženje radnika na internetu i Udruženje frilensera odrediti svoje predstavnike koji će učestvovati u radnoj grupi koja ima zadatak da izradi predloge novih zakonskih rešenja.
Predsednik Udruženja radnika na internetu Miran Pogačar potvrdio je da je dogovor postignut i da frilenseri dobijaju veće poresko oslobođenje, da će im za uplaćene doprinose biti priznat radni staž i da im poreski nameti od 1. oktobra neće biti veći.
Frilenseri su protestovali od kraja prošle godine jer im je država na prihode od 2015. godine retroaktivno uvela neoporezivu mesečnu osnovicu od 32.000 dinara (270 evra) i normirane troškove 43 odsto.
Veliki protest frilensera i radnika na internetu održan je 8. aprila ispred Skupštine Srbije u Beogradu sa zahtevom da se nastave pregovori sa Vladom kako bi se našao prihvatljiv model za plaćanje poreza i doprinosa.