Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su nakon protesta protiv iskopavanja litijuma u Srbiji samo dve osobe zadržane u pritvoru, prenela je agencija Beta.
Dačić je u gostovanju na prorežimskoj TV Pink 4. septembra rekao da je jedan od pritvorenih osoba iz Subotice "iz grupe koja je pripremala napad na policiju", a da je druga osoba ona koja je automobilom povredila dva učesnika skupa na mostu Gazela u Beogradu.
"Čekajte, kakva je to represija, ako policija nikoga nije povredila, nikoga nije uhapsila. To je jedno okretanje teme od nečega što bi trebalo da bude suština, a to je da se mi držimo zakona i Ustava, koji garantuju izražavanje političkih stavova i okupljanja, ali uz poštovanje zakona", rekao je Dačić a prenela Beta.
Naveo je da je cilj Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) da svi skupovi proteknu u miru i da nema nikakvih sukoba, ističući da ni na jednom protiv litijuma nije bilo ni sukoba ni upotrebe sile.
"Ja mogu sa ponosom da kažem da nijedan sukob, a 90-ak skupova tim povodom u Srbiji- je bilo, da nigde nije bilo upotrebe sile, osim fizičke sile u smislu da je neko sklonjen sa pruge u Loznici i Beogradu. Nije bilo povređenih, nije bilo ni povređenih policajaca", dodao je on.
Pročitajte i ovo: Posle ekoloških protesta u Srbiji vlast odgovara hapšenjima i optužbama protiv ZapadaPoslednjih sedmica učestala su hapšenja građanskih aktivista, što je posebno vidljivo nakon poslednjeg masovnog protesta protiv iskopavanja litijuma održanog u Beogradu 10. avgusta.
Nevladina organizacija Fridom haus (Freedom House) osudila je kampanju protiv civilnog društva Srbije i pozvala vladu da je prekine.
"Osuđujemo represiju i demonizaciju koju vlada Srbije sprovodi nad nevladinim organizacijama i aktivistima tokom trenutnih ekoloških protesta", naveli su u saopštenju koje je Fridom haus objavio 27. avgusta na mreži Iks.
Ekološki aktivisti su 1. septembra održali protest u Beogradu ispred zgrade Radio-Televizije Srbije (RTS) odakle su od javnog servisa zatražili da izveštava o hapšenjima aktivista i pružili podršku privođenim kolegama.
Pročitajte i ovo: Pritisak vlasti na civilni sektor udaljava Srbiju od EvropeSerija protesta protiv iskopavanja litijuma počela je pre više od dve godine nezadovoljstvom građana i ekoloških aktivista, jer deo stručnjaka iz zemlje i inostranstva ukazuje da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva reka i zemljišta.
Sa druge strane, "Rio Tinto" je ranije u odgovoru za RSE naveo da su "domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat 'Jadar' može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine".
Nakon što je Vlada Srbije 2022. godine, usled pritiska ekoloških protesta, stopirala projekat "Jadar", tokom 2024. odlučila je da ga "vrati u život".
To je izazvalo novu seriju protesta koji su započeli u Loznici 28. juna, a zatim su se proširili na više desetina gradova u Srbiji, da bi se najveći protest održao u Beogradu 10. avgusta.