Kako je Crna Gora kao ključni ovogodišnji politički prioritet postavila dobijanje pozivnice za članstvo u NATO, izjava predsjednika Francuske Fransoa Olanda da NATO ne treba u ovom trenutku da se dalje širi, za vladajuće strukture predstavlja najblaže rečeno iznenađenje i očekuju pojašnjenje da li se odnosi na Crnu Goru.
Istovremeno protivnici učlanjenja Crne Gore u NATO savez, ne skrivaju zadovoljstvo.
„Što se tiče država koje u nekom trenutku budu htjele da pristupe NATO-u, za sada je stav Francuske da se svi zahtjevi za pristupom odbiju, jer mislimo da NATO ne treba dalje da se širi u ovom trenutku," stav je francuskog predsjednika Fransoa Olanda koji je iznenadio crnogorski državni vrh.
Pojašnjenje ove izjave, odnosno da li se odbijanje daljeg pristupa NATO savezu odnosi i na Crnu Goru, crnogorski zvaničnici će tražiti u narednom periodu kroz uobičajene diplomatske kanale. Premijer Milo Đukanović vjeruje da francuski predsjednik nije mislio na Crnu Goru:
„Prema onome kakva je moja percepcija te izjave, ja se usuđujem da sa visokim stepenom vjerovatnoće kažem da to nije nešto što znači reviziju opredjeljenja NATO-a iz Kardifa. NATO iz Kardifa je u odnosu na Crnu Goru bio vrlo jasan, a predsjednik Oland naravno kao jedan od aktera mirovnih napora vezanih za Ukrajinu promišlja o tome šta bi trebalo raditi u politici daljeg proširenja NATO-a, vjerovatno u tom regionu.“
Prvi čovjek Atlantskog savjeta u Crnoj Gori Savo Kentera se nada da francuski predsjednik nije mislio i na Crnu Goru tokom iznošenja stava da se zahtjevi za pristupom NATO savezu odbiju:
„Francuski predsjednik u tom momentu uopšte nije mislio na Crnu Goru. Moje mišljenje je da mu Crna Gora uopšte nije bila u glavi kada je govorio o tome, već da je prije svega razmišljao o Ukrajini, Moldaviji, Gruziji...Nadam se da je tako i želim da vjerujem da je tako. Međutim, u slučaju da je mislio na sve zemlje koje su aspiranti uključujući i Crnu Goru, onda to nikako nije dobra poruka.“
Kentera kaže da može da prihvati da Crna Gora bude blokirana ukoliko ne ispunjava uslove za članstvo u NATO, ali ne prihvata ukoliko do blokade dođe zbog negativnog stava Rusije:
„Ako je taj razlog ključni, da se neko ne bi zamjerao Rusiji, u ovom momentu, e onda to ne mogu nikako da prihvatim i ne želim da prihvatim kao razlog. Jer ako mi ovdje imamo postavljen vrlo jasno jedan spoljnopolitički prioritet, a to je ulazak u NATO i u Evropsku Uniju i ako uporno i vrijedno radimo na ispunjavanju svih tih uslova, onda niko pa ni Francuska ne bi smjeli da odluke donose na jedan takav način i isključivo zbog straha od Rusije i od reakcije Rusije i kako će ona reagovati na priključenje Crne Gore ili bilo koje druge zemlje.“
Protivnici priključenja Crne Gore u NATO alijansu ne kriju zadovoljstvo Olandovim stavom da se NATO dalje ne širi. Slaven Radunović iz Nove srpske demokratije smatra da su forsiranjem članstva u NATO zanemareni drugi problemi u državi:
„Po meni je ovo definitivno vrlo dobra vijest za Crnu Goru iz prostog razloga što skidamo sa dnevnog reda jednu tačku oko koje se definitivno nisu slagali građani Crne Gore i Vlada Crne Gore koja je to postavila kao prioritet, a zbog nje su zanemarivane neke druge stvari koje mnogo više zanimaju čitavo društvo. Posebno kada su ekonomske teme u pitanju i približavanje Evropskoj Uniji.“
Smisao postojanja vladajuće koalicije je put države u NATO. Kako ovaj državni prioritet, voljom Francuske može biti odložen, Radunović očekuje unutrašnje političke promjene:
„Za očekivati je da se dese krupne političke promjene na političkoj sceni Crne Gore. I da Vlada Crne Gore ili jedan njen dio makar podnese ostavku.“
Koliku težinu ima stav zvanične Francuske o prekidu proširenja na odluku članica NATO saveza da će uputiti poziv Crnoj Gori? To smo pitali doskorašnjeg ministra odbrane Slovenije Romana Jakiča koji kaže da sve zavisi od država članica:
„Kakvu težinu i kakvo stajalište će zauzeti svi ministri i kakva će biti procedura to treba pitati države članice koje odlučuju. Koliko ja znam i što smo se mi dogovorili na Samitu u Velsu, a to je da vrh NATo da je zeleno svijetlo za Crnu Goru bilo upaljeno.“
Jakič izražava žaljenje zbog promjene stava Fransoa Olanda u odnosu na proširenje NATO saveza:
„Meni je žao da je došlo do tog stajališta predsjednika Olanda. Ja se nadam da to neće uticati na proces koji smo pa čak i dogovorili u Velsu gdje smo imali u vidu da je Crna Gora napravila dosta bitnih koraka prema članstvu. Znači da je reformisala sve ono što je bilo bar do te faze, da bi mogli poslati poziv. A onda poslije tog poziva u tih dvije godine da se napravi sve što treba da bi bili punopravan član.“