Na jelovnicima Bijele kuće i Vatikana

Zigante crno-bijeli tartufi

Jeste li spremni potrošiti 6,000 EUR za kilogram gurmanskog zadovoljstva, za pečurku koja se nalazi na svim ekskluzivnim trpezama od Vašingtona do Vatikana?

Nikli u Motovunskoj šumi, tartufi će se ubuduće naći i na domaćim hotelskim trpezama za one najizbirljivijeg ukusa i najdubljeg džepa.

Podzemna biljka neugodnog mirisa i deformisanog izgleda nalik krtoli za mnoge je kraljica gastronomije. Istarski tartuf je fenomen, kažu poznavaoci gastronomije i zagovornici te jedinstvene pečurke.

Ta čudna pečurka je za čovjeka skrivena a mogu je pronaći samo posebno dresirani psi. Među najcjenjenijim bijelim tartufima u svijetu su oni iz Istre, iz Matovunske šume, uz rijeku Mirnu.

"Ima više vrsta tartufa. Ima tartufa koje morate čak uzgajati. Postoji i tartuf koji je poseban, pravi fenomen jer nema korijen iz kojeg bi se hranio. On se hrani preko svog kompletnog nazovimo ga tijela iz koga on dobiva hranu i zbog toga je poznat i priznat u čitavom svijetu", kaže tartufar iz mjesta Buja Krsto Bjelić.

Cijena do 6.000 eura


Zigante jelo od tartufa
Istarski tartuf se tako obavezno nalazi i na jelovnicima Bijele kuće i Vatikana.

"Kada nešto treba poslati za Bijelu kuću, za Vatikan obavezno ide tartuf iz Istre. Riječ je o ekskluzivnoj hrani. Cijena uvijek varira od sata do sata, kao kod zlata. Prošle godine je bilo jako malo tartufa tako da je i cijena bilog tartufa bila za prvu klasu i do 6.000 eura a crnoga tartufa od 800 do 1.000 eura"
, navodi Bjelić.

Ako vam samo malo fali do 6.000 eura za kilo najkvalitetnijih tartufa i za vas ima nade. Tartufati su prerađevine u kojima se udio tartufa svodi na začinske količine. Iako su Zigante tartufi, kao najpoznatiji istarski proizvođač ove delicije, osvojili tržište gotovo pola planete, i u Crnoj Gori vide interes za plasman.

"Vidimo da i Crna Gora kao potencijalni potrošač raste sve više i više. Posebno crnogorsko primorje i oni su strašno zainteresirani upravo radi gostiju iz Evrope i izbirljivih gostiju preko ljeta."


Osim kao gastronomski ekskluzivitet od starog Egipta preko Grčke i Rima do vog milenijuma, tartuf važi za moćni afrodizijak i čuvara zdravlja. Do sada najveći primjerak tartufa pronađen je upravo u Istri.

"Mi smo vlasnici najvećeg tartufa, moj gazda Đan Karlo Zigante i ja. To je tartuf od kilo i 32 deki. To je rekord i Za Ginisa"
, kaže Krsto Bjelić

Od samo ovog tartufa napravljena je večera za 100 zvanica.