Savjet za odbranu i bezbjednost Crne Gore, koji je održan 26.avgusta zbog bezbjednosnih izazova pokrenutih najavljenim ustoličenjem mitropolita Srpske pravolavne crkve Joanikija, pozvao je sve društveno-političke aktere na mir, suzdržanost, toleranciju, razumijevanje, međusobno poštovanje i uvažavanje, kao i poštovanje Ustava i zakona.
„Savjet očekuje da Vijeće za nacionalnu bezbjednost nastavi da kontinuirano koordinira i usmjerava obavještajno bezbjednosni sektor, razmatra bezbjednosnu situaciju, kao i donosi zaključke i smjernice u vezi sa radom organa koji čine obavještajno-bezbjednosni sektor i Biroa za operativnu koordinaciju“, navedeno je u saopštenju iz kabineta predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića nakon održane sjednice a u kome se dodaje da:
“Savjet očekuje od nadležnih državnih organa da sprovedu sve neophodne aktivnosti kako bi osigurali mir, sigurnost i bezbjednost svakog građanina, kao i poštovanje ljudskih prava i vjerskih sloboda”.
Mitropolija SPC u Crnoj Gori je najavila za 5. septembar ustoličenje mitropolita Joanikija na Cetinju, uz prisustvo patrijarha Porfirija i drugih najviših predstavnika Srpske pravoslavne crkve i vjernika. Tom činu se protive crnogorske nacionalne organizacije, opozicione političke partije na čelu sa Demokratskom partijom socijalista Mila Đukanovića i sama Opština Cetinje.
Protestni skup protiv održavanja ustoličenja mitropolita Joanika je održan 22. avgusta na Cetinju kada je poručeno da to ustoličenje predstavlja “okupaciju, klerikalizaciju i pokušaj uvođenja Crne Gore u takozvani srpski svet”.
- Protest protiv ustoličenja Joanikija na Cetinju
- Državni vrh ocijenio da je Cetinje nedovoljno bezbjedno za ustoličenje Joanikija
Mitropolit Joanikije je odbacio optužbe da ga je poslala Srbija u Crnu Goru i naveo da nije došao u Crnu Goru da je okupira, te naglasio da je zakonito izabran za mitropolita crnogorsko primorskog.
Sjednicom Savjeta za odbranu i bezbjednost je predsjedavao predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, a učestvovali članovi Savjeta: predsjednik Skupštine Aleksa Bečić i premijer Zdravko Krivokapić, kao i po pozivu ministarka odbrane Olivera Injac, ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović i direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Vukšić.
Osim o bezbjednosnom aspektu ustoličenja mitropolita Joanikija, Savjet za odbranu i bezbjednost utvrdio je “Pravila angažovanja i nacionalna ograničenja pripadnika Vojske Crne Gore za vrijeme učešća u misiji KFOR u Republici Kosovo”, navedeno je na kraju saopštenja iz Đukanovićevog kabineta.
Mitropolit Joanikije je odbacio optužbe da ga je poslala Srbija u Crnu Goru i naveo da nije došao u Crnu Goru da je okupira, te naglasio da je zakonito izabran za mitropolita crnogorsko-primorskog.
Najviši državni zvaničnici su najavili da će institucije izraditi procjenu bezbjednosnog rizika u odnosu na ceremoniju ustoličenja Joanikija na Cetinju.