Spajić: Suština amandmana na rezoluciju o Srebrenici je doprinos pomirenju

Milojko Spajić, Podgorica (foto arhiv)

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić rekao je da su Ujedinjene nacije (UN) prihvatile da uvrste amandmane zvanične Podgorice na Nacrt rezolucije o Srebrenici o kojoj bi trebalo da se glasa 23. maja.

"Suština amandmana koje smo poslali je tu i mislimo da je to dodatni doprinos regionalnom pomirenju i dobrom odnosu između Srba, Bošnjaka i svih drugih naroda na Balkanu", kazao je Spajić subotu za Radio televiziju Crne Gore.

Amandmani Crne Gore su dostavljeni nešto kasnije u procesu predlaganja i pripreme za sjednicu, ali je ranije iz UN-a saopšteno Glasu Amerike da nadležna tijela "nastoje" da "izađu u susret" intervenciji Vlade u Podgorici, prenosi Beta.

Premijer Spajić najavio je ranije da će Crna Gora glasati za rezoluciju kojom se 11. juli uspostavlja za dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, ali da je neće kosponzorisati.

Vlada u Podgorici amandmanima traži da se rezolucijom eksplicitnije precizira da su sudske presude u vezi sa genocidom donesene protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država, te da se potvrdi nepovredivost Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Vlast u Podgorici nije jedinstvena u stavu o rezoluciji u Srebrenici, kojoj se oštro protive aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i jedan od čelnika nekadašnjeg Demokratskog fronta, Milan Knežević.

Oni su inicirali da Skupština što prije usvoji rezoluciju o Jasenovcu, što je, kako se ocjenjuje, vid pritiska na Vladu da odustane od podrške rezoluciji o Srebrenici.

opširnije

Lagumdžija: Usaglašen konačni tekst rezolucije o genocidu u SrebreniciVarhelyi i Konaković: Ne može biti tolerancije prema negiranju genocida

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da u ponedjeljak, 20. maja, putuje u New York kako bi prisustvovao sjednici Generalne skupštine UN-a o rezoluciji o Srebrenici, a amandmane koje je Crna Gora podnijela na taj dokument nazvao je "prljavom igrom".

"Reč je o prljavoj igri i perfidnom triku. Namerno ostavljaju prostor da postoji jasno zaključivanje moralne i političke odgovornosti", rekao je Vučić 19. maja za televiziju Pink i dodao da će po povratku iz New Yorka reći sa kim je Crna Gora pregovarala oko toga.

Vučić je i ranije ovu rezoluciju nazvao političkom deklaracijom kojom se želi staviti kolektivni žig na čelo jednog naroda i postavio pitanje što je njen cilj: "Je li to revizija tužbe protiv Srbije, ili naplata ratne štete?".

čitajte Dok se čeka glasanje: Šta treba znati o rezoluciji o genocidu u Srebrenici?

Rezolucijom, koju su inicirale Njemačka i Ruanda, ukazuje se i na činjenice utvrđene presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnog suda pravde, kao i domaćih sudova.

Za genocid nad najmanje 8.372 Bošnjaka i druge ratne zločine u srebreničkoj regiji, više od 50 osoba je osuđeno na oko 700 godina zatvora.

Presudama su, pored ostalih, na doživotne zatvorske kazne osuđeni ratni predsjednik bh. entiteta Republika Srpska i glavni komandant Vojske Republike Srpske, Radovan Karadžić i Ratko Mladić.

Uprkos presudama međunarodnih sudova, zvanični Beograd i vlasti bh. entiteta Republika Srpska negiraju da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid.

ne propustite pogledati

Srebrenica: Genocid u tri činaSrebrenica: Svaka fotografija je neispričana pričaMarš mira: 'Miris smrti i nakon 28 godina'TV Liberty: Dvadeset osam godina od genocida u Srebrenici