Dijelovi Podgorice zatrpani smećem

Razbacano smeće u centru Podgorice, na samo 100 metara od zgrade Ministarstva turizma.

Iz preduzeća Čistoća za Radio Slobodna Evropa (RSE) tvrde da redovno uklanjaju otpad a da je smeće "odloženo oko praznih kontejnera" dugogodišnja problem sa kojim se "stalno bore".

Smeće ispred vrtića u podgoričkom naselju Konik.

Da je u Crnoj Gori neophodno rešavanje problema ilegalnog i privremenog odlaganja otpada navodi se u Izvještaju Evropske komisije (EK) o napretku iz oktobra 2022. Uz to se konstatuje da je ograničena postojeća infrastruktura za odvojeno prikupljanje i reciklažu otpada.

 

Nadomak zgrade Doma zdravlja u podgoričkom naselju Stari aerodrom smeće se odlaže pored kontejnera.

U istraživanju "Green home", iz jula ove godine više od 83% ispitanih smatra da aktuelno upravljanje otpadom zagađuje životnu sredinu.

"To je očekivano jer na previše lokacija,imamo nelegalne deponije", navodi Sanja Orlandić iz "Green home".


 

Podgoričanin Ferizaj Kenedi za RSE pokazuje na smeće uz poluprazne kontejnere ispred njegove kuće u naselju Konik.On tvrdi da otpad komunalci čiste svakog trećeg dana.

"Međutim, čim padne noć odmah bacaju ne u kontejner nego pored", navodi.
 

Kenedi, koji inače živi u Njemačkoj, kaže da ne može da otvori prozore zbog smeća nadomak kuće.

"Samo jednom godišnje po dvije-tri sedmice ljeti, dođem na odmor u Podgoricu. Ali bukvalno ne mogu u svojoj kući ni prozor da otvorim od tog smrada. To je neizdrživo", kaže  Kenedi za RSE.

Odloženo smeće uz ogradu dječijeg igrališta i parka.

Nadležni iz preduzeća Čistoća za RSE tvrde da se čišćenje nelegalno odloženog otpada obavljaju intezivno i skoro svakog dana.

"Ali činjenica da su te površine očišćene ne garantuje da se već narednog dana na istim mjestima neće zateći nove količine otpada", piše u odgovoru iz preduzeća Čistoća. 
 

Iz Čistoće kažu da je tokom prvih sedam dana avgusta odvezeno 206 tona komunalnog otpada više nego u istom periodu prošle godine, što je povećanje za 18 odsto.Navode i da je povećana količina kabastog otpada, koja je uklonjenog sa javnih površina.

U Podgorici je tokom 2022. prema zvaničnim podacima reciklirano 1.580 tona smeća.To je manje od dva odsto od ukupno sakupljenih 80.000 tona otpada. Poređenja radi, Ljubljana reciklira 75 odsto svog otpada.

Podgorica, prema podacima Ministarstva ekologije, od svih crnogorskih gradova ima najrazvijeniju infrastrukturu za upravljanje otpadom. Ima jedan centralni reciklažni centar i pet reciklažnih dvorišta. Istovremeno ima oko 2.000 divljih deponija. 

Smeće nadomak stambenih zgrada u naselju Vrela ribnička u Podgorici. Stanovnici mogu preko internet aplikacije da prijave nelegano odlaganje smeća. Nakon toga komunalne službe u roku 2-3 dana treba uklone smeće i podnosiocu prijave pošalju fotografije očišćenog prostora. 

Podgoričanin džogira uz saobraćajnicu, koja je zatrpana smećem.