Evropski parlament (EP) izglasao je Rezoluciju o Crnoj Gori u kojoj se potvrđuje zastoj u pristupnom procesu Evropskoj uniji (EU).
„Razlozi su neuspeh u izgradnji konsenzusa o pitanjima od nacionalnog interesa i nedostatak međustranačkog dijaloga. Sve to dovelo je do odlaganja napretka u reformama i gurnulo Crnu Goru u duboku političku i institucionalnu krizu”, navodi se između ostalog u dokumentu EP.
„Za” je na plenarnoj sednici glasalo 529 evropskih zastupnika, 51 je bilo protiv i 53 uzdržanih.
Uoči usvajanja rezolucije, EP je 17. oktobra održao raspravu o stanju u Crnoj Gori sa koje je skoro jednoglasno poručeno da je zvanična Podgorica zbog nestabilne političke situacije godinama u zastoju u procesu evrointegracija.
Za popis bez političkog uticaja
U tekstu rezolucije je i amandman kojim se Crna Gora poziva da uradi popis stanovništva “čim se završi politički zastoj u zemlji”.
„Tako da se to pitanje ne koristi kao još jedan izgovor za jačanje polarizacije društva”, navodi EP.
Ta institucija dodaje da očekuje da se popis sprovede na otvoren način, bez političkog uplitanja, uz propisno prebrojavanje svih nacionalnih manjina bez straha od zastrašivanja ili krivičnog gonjenja.
Evropski parlament naglašava i hitnu potrebu za političkom stabilnošću i napretkom u izbornim i pravosudnim reformama, kao i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Sloboda medija kritična
EP je u rezoluciji pozitivno ocenio poboljšanje stanja u sprečavanju korupcije i pozdravio napore u borbi protiv šverca cigareta. Sa druge strane, evropski zastupnici su Crnu Goru pozvali da razvije sveobuhvatnu strategiju za borbu protiv trgovine ljudima i zaštitu žrtava.
Takođe, rezolucijom se izražava zabrinutost zbog političke polarizacije u crnogorskom medijskom okruženju i manjka nezavisnosti javnog emitera.
Poslanici Evropskog parlamenta pozdravili su nastavak usklađivanja Crne Gore sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući sankcije protiv Rusije kao odgovor na agresiju u Ukrajini.
Poslednja rezolucija u ovom sazivu
Inače, ovo je poslednja rezolucija za Crnu Goru u postojećem sazivu Evropskog parlamenta. U junu narende godine biće održani evropski izbori nakon kojih će biti nova struktura u evropskim institucijama.
Rezolucije Evropskog parlamenta nisu pravno niti politčki obavezujuće za države članice EU, niti ostale EU institucije.
Pročitajte i ovo: Picula: Crna Gora propušta svoje prilike