Stranka desnog centra GERB, bivšeg bugarskog premijera Boyka Borisova, u vodstvu je na prijevremenim parlamentarnim izborima u Bugarskoj, pokazuju prve izlazne ankete.
Bugari su izašli u nedjelju, 9. maja, na šeste parlamentarne izbore u tri godine, ali analitičari kažu da je malo vjerovatno da će izbori proizvesti stabilnu vladu koja može okončati dugu političku nestabilnost i deblokirati ekonomske reforme.
Prema anketama koje su naručili nacionalne televizijske kuće, GERB je osvojio više od 25 posto glasova, dok ga slijedi nekoliko drugih stranaka, uključujući reformističku koaliciju Nastavljamo promjene-Demokratska Bugarska
Bivši bugarski premijer Borisov prethodno je u nedjelju izjavio da sumnja da će bilo koja stranka ili koalicija moći formirati novu vladu.
"Ne vidim kako vlada može biti formirana nakon ovih izbora", rekao je Borisov nakon izlaska na biralište.
Dodao je kako se ne čini vjerojatnim da će njegova stranka, GERB, to učiniti s bilo kojim potencijalnim partnerom, kao ni opozicija sa svojim saveznicima.
"Ili smo samo mi ili ntko, tako da u ovom slučaju nema matematike", rekao je Borisov, koji je odbio reći koga bi GERB potencijalno predložio za premijera.
Borisov je vodio tri vlade u proteklom desetljeću, ali mu je podrška oslabila zbog optužbi za korupciju, povezanosti s oligarsima i napada na slobodu medija.
Bugarska, najsiromašnija članica Evropske unije i jedna od njenih najkorumpiranijih država, bori se s čestim promjenama vlasti od masovnih antikorupcijskih protesta 2020. Od tada je održano pet izbora, koji su proizveli klimave koalicije koje su se brzo raspale.
Posljednja istraživanja javnog mnijenja pokazuju da ni ovog puta nijedna stranka neće osvojiti većinu.
analizirali smo Dva problema koja Bugarska ne može riješitiBugarskoj je potrebna stabilna vlada koja dobro funkcioniše kako bi ubrzala dobijanje sredstava EU i ohrabrila je da se pridruži eurozoni i potpuno učestvuje u evropskom otvorenom šengenskom prostoru.
Planovi za pridruživanje eurozoni već su dva puta odlagani zbog inflacije a novi datum pristupa je 25. januar 2025. Neuspjeh u formiranju stabilne vlade povećao bi rizik od daljnjih odlaganja.
Bugarska je do sada dobila samo 1,4 milijarde eura od 5,7 milijardi eura dostupnih u grantovima iz Instrumenta EU za oporavak i otpornost.
Nedjeljno glasanje potaknuto je raspadom vladajuće koalicije u martu, koju su činile stranka desnog centra GERB i reformistička stranka Nastavljamo mijenjati (PP).
može vas zanimati i ovo Unutar mreže za širenje dezinformacija u BugarskojPrema najnovijoj anketi Galupa, koju je u dva dana pred izbore objavila novinska agencija BTA, GERB je u vodstvu sa 25,9 odsto glasova, a slijede ga tri stranke u tijesnoj trci za drugo mesto.
Prema istraživanju, PP dobija 15,7 odsto glasova. Ultranacionalistička proruska stranka Preporod 15,5 posto, a Pokret za prava i slobode, koji predstavlja uglavnom veliku tursku manjinu, 15,3 posto.
Bugari takođe biraju svoje predstavnike za Evropski parlament, ali bi zamor od izbora mogao biti problem. U anketi Gallupa, samo 40 posto ispitanika je reklo da planira glasati.