Građani Budve su na ponovljenim lokalnim izborima 17. novembra glasali slično kao na majskim, nakon kojih vodeće partije nisu uspjele da se dogovore o podjeli vlasti, pa su izbori morali biti ponovljeni.
Ukoliko partije ostanu pri predizbornim obećanjima o tome sa kim joće ili neće praviti postizborne koalicije, nije isključeno još jedno ponavljanje izbora.
I ovog puta su najviše glasova osvojile partije koje su do skoro činile prosrpski Demokratski front (DF), koji se podijelio na dvije grupacije uoči prethodnih izbora u maju.
Te grupacije predvode Nikola Jovanović, predsjednik gradske skupštine, i Mladen Mikijelj, direktor Morskog dobra.
Oni su, prema preliminarnim rezultatima, osvojili po devet mandata.
Slijedi ih opoziciona Demokratska partija socijalista (DSP) sa sedam odborničkih mjesta.
Najveći pad podrške zabilježila je koalicija Demokrata i pokreta Evropa Sad (PES), na čijem su čelu premijer Milojko Spajić i zamjenik premijera Aleksa Bečić.
Njihove partije u Budvi su zajedno osvojile tri mandata, što je upola manje nego na majskim izborima kada su nastupili samostalno.
Dva mandata je osvojila stranka Đorđa Zenović, koji je u maju bio na čelu izborne liste Demokrata. Ovo su prvi izbori na kojima je učestvovao Zenovićev Pokret za Grad.
Dva mandata je dobio i Evropski savez koji čine Socijaldemokratska partija, Socijaldemokrate i Liberalna partija, a jedan je pripao građanskom pokretu URA.
Pročitajte i ovo: Budva, grad permanentnih izboraU budvanskom parlamentu ima 33 odbornička mjesta, pa je za formiranje vlasti potrebna većina od 17 odbornika.
Ovi izbori su raspisani nakon što Skupština Opštine nije konstituisana u predviđenom roku od 60 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora u maju, jer stranke nijesu mogle da se dogovore o koalicijama i podjeli funkcija.
U predizbornoj kampanji se najveća borba vodila između stranaka nastalih nakon rascjepa u Demokratskom frontu koje predvode Jovanović i Mikijelj.
I pored oštrih međusobnih optužbi za kriminal koje su razmjenili u predizbornoj kampanji, lider Demokratskog fronta i predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je u izbornoj noći pozivao na njihov dogovor.
"Volio bih da sjednete za sto i da se dogovorite: Mladen Mikijelj gradonačelnik Budve, a ostalo kako se dogovorite", rekao je Mandić.
Nakon rascjepa, dio DF oko Mikijelja je ostao lojalan Mandiću.
Prethodno je Jovanović objasnio zašto nijesu htjeli da formiraju vlast sa Mandićevom Novom srpskom demokratijom (NSD) , koja je bila okosnica DF
"To nije slučajno jer je NSD preuzela sve loše vrijednosti DPS-a i nastavila da se isto tako ponaša. Svi ostali su nam poželjni koalicioni partneri", kazao je Jovanović.
Iako su partije u koalicijama predvođenim Jovanovićem i Mikijeljem na vlasti u Budvi više od osam godina, od kada su 2016. smijenili DPS, njihov fokus i tokom ove kampanje je bio ko neće sa DPS-om posle izbora.
Opozicioni DPS je, predvođen Nikolom Milovićem, na izborima osvojio sedam mandata.
"Nakon proglašenja konačnih rezultata ući ćemo u pregovore. Budvi je hitno potrebna odgovorna, temeljna i čvrsta vlast", rekao je Milović.
Dodao je i da bez DPS-a nema nove vlasti u Budvi.
Povodom lošeg rezultata koalicije Demokrata i PES-a, nositeljka njihove liste Dragana Kažanegra Stanišić ipak očekuje da bi lokalna vlast mogla biti formirana, ali bez DPS-a.
"Ako se ostane pri obećanjima iz predizborne kampanje, lokalna vlast može biti formirana bez DPS-a", rekla je Kažanegra Stanišić.
Budva ima oko 20.000 birača, a na ovim izborima je glasalo njih 60 odsto, dva posto više nego u maju.