Kineski čelnik Si Đinping posjetit će Rusiju sljedećeg mjeseca na summitu BRICS bloka ekonomija u razvoju, potvrdio je u 12. septembra kineski ministar vanjskih poslova Vang Ji.
Do sastanka dolazi dok se Moskva i Peking nastoje suprotstaviti globalnom utjecaju Zapada, izvještava AP.
Sijev posjet Rusiji bit će njegov drugi otkako je Kremlj poslao trupe u Ukrajinu u februaru 2022. Kina tvrdi da zauzima neutralnu poziciju u sukobu, ali je podržala tvrdnje Kremlja da je rusku akciju isprovocirao Zapad, i nastavlja dobaviti ključne komponente potrebne Moskvi za proizvodnju oružja, navodi AP.
Vang Ji sastao se s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu 12. septembra i njih dvojica su pozdravili veze između dviju zemalja. Kineski ministar vanjskih poslova rekao je da je Si "s radošću prihvatio" Putinov poziv da prisustvuje summitu BRICS-a u ruskom gradu Kazanu u oktobru.
Putin je pak najavio da će njih dvojica također bilateralno sastati u Kazanu i razgovarati o različitim aspektima rusko-kineskih odnosa koji se "razvijaju prilično uspješno" i "u svim smjerovima".
Si je posljednji put posjetio Rusiju u martu 2023. godine, a Putin je uzvratio svojim putovanjem u Kinu u oktobru te godine. Dvojica čelnika od tada su se također sastala u Pekingu u maju, gdje je Putin bio na prvom inozemnom putovanju u svom petom predsjedničkom mandatu, te u Kazahstanu u julu.
Nakon pokretanja invazije na Ukrajinu, Rusija postaje ekonomski sve ovisnija o Kini jer joj sankcije Zapada prekidaju pristup većem dijelu međunarodnog trgovinskog sustava.
Povećana trgovina Kine s Rusijom, koja je prošle godine iznosila ukupno 240 milijardi dolara, pomogla je zemlji ublažiti neke od najgorih udaraca sankcija.
Moskva je preusmjerila većinu svog izvoza energije u Kinu i oslanjala se na kineske firme da uveze visokotehnološke komponente za rusku vojnu industriju kako bi zaobišla zapadne sankcije.
Dvije zemlje također su produbile svoje vojne veze u posljednje dvije godine.
BRICS savez osnovali su 2006. Brazil, Rusija, Indija i Kina, a 2010. pridružila se i Južna Afrika. Nedavno je BRICS proširen i sada uključuje Iran, Egipat, Etiopiju i Ujedinjene Arapske Emirate.
Saudijska Arabija je rekla da razmišlja o pridruživanju, a Azerbajdžan i Malezija su službeno podnijeli zahtjev.
BRICS ima deklarirani cilj pojačati glas velikih gospodarstava u nastajanju kako bi bila protuteža globalnom poretku koji vodi Zapad.
Njezini članovi osnivači pozvali su na "pravedniji svjetski poredak" i reformu međunarodnih institucija poput Ujedinjenih nacija, Međunarodnoga monetarnog fonda i Svjetske banke.