Đaci u Liplju još ne idu u školu zbog bosanskog jezika

Sedmero učenika u Liplju kod Zvornika ne pohađaju nastavu jer im u matičnim knjigama nije upisan bosanski jezik.

Sedmero učenika bošnjačke nacionalnosti područne osnovne škole “Sveti Sava” u Liplju kod Zvornika, na istoku Bosne i Hercegovine, već četiri dana ne pohađaju nastavu, jer im u matičnim knjigama, prema zahtjevima roditelja, nije upisan bosanski jezik.

Umjesto bosanskog jezika i književnosti, u matičnim knjigama ovih učenika upisano je predmet “jezik bošnjačkog naroda”.

Pročitajte i ovo: Bosanski jezik problem u Zvorniku, rješenje u Banjaluci

Jedan od roditelja, Muharem Sinanović, za Radio Slobodna Evropa (RSE) kazao je da nije održan ni sastanak roditelja sa direktorom škole i predstavnicima Ministarstva prosvjete bh. entiteta Republika Srpska (RS) najavljen za ponedjeljak, 6. septembra.

Kako je kazao, osim novinara, niko od nadležnih se nije pojavio na sastanku.

“Učenici od 1. septembra nisu na nastavi. Razlozi su uvijek isti i problem se svake dvije-tri godine podgrijava. Do prošle godine upisivano im je bosanski jezik, a prošle godine je neko iz OŠ ‘Sveti Sava’ to prepravio na ‘jezik bošnjačkog naroda’. Da bi ove godine jedna od učiteljica lično napisala ‘jezik bošnjačkog naroda’”, kazao je Sinanović.

Sinanović je naglasio da je za utorak, 7. septembra najavljena posjeta predstavnika OSCE-a Liplju, te da se na tom sastanku očekuje pronalazak rješenja.

Kao jedno od mogućih rješenja, Sinanović je spomenuo da učenici pohađaju najbližu osnovnu školu u Federaciji BiH, u kojoj mogu izučavati bosanski jezik i književnost.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine 26. maja 2016. godine zaključio je da Bošnjaci mogu svoj jezik nazvati kako hoće, jer je neutralna odredba u Ustavu Republike Srpske u kojem stoji da se u RS koriste jezici srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda.

Prema odluci Ustavnog suda BiH, svako suprotno postupanje u praksi vodilo bi kršenju Ustava BiH, ali i Ustava RS.

Ustavni sud BiH je, između ostalog, konstatovao da Ustav BiH nigdje ne propisuje da se nazivi jezika kojim govore konstitutivni narodi, moraju povezati s nazivima konstitutivnih naroda.

Ustav BiH daje pravo konstitutivnim narodima i ostalima da jezik kojim govore nazovu kako žele.

Pročitajte i ovo: Hoće li Bošnjaci u RS progovoriti bosanskim jezikom?

Učenici i roditelji iz Liplja su u aprilu 2018. godine štrajkovali glađu ispred Gradske uprave Zvornik.

Tada im je obećano da će se u knjižice, a potom i matične knjige upisivati ocjene iz bosanskog jezika, nakon čega je štrajk prekinut.

Pročitajte i ovo: Zvornik: Roditelji i djeca štrajkuju glađu zbog bosanskog jezika

U mjesnoj zajednici Liplje, koje je udaljeno oko sedam kilometara od Zvornika, živi oko 700 građana bošnjačke nacionalnosti.