Ibrahim Hadžibajrić, Seid Hadžibajrić i Elmedin Karišik pušteni su na slobodu, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Rusmir Isak, direktor Kazneno-popravnog zavoda Zenica.
"Ukinut im je pritvor na osnovu odluke Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine koji je uvažio žalbu njihove odbrane", kazao je Isak za RSE.
Hadžibajrići i Karišik su u Zenici bili u pritvoru.
Bivšem sarajevskom načelniku opštine Stari Grad se sudi u predmetu koji se odnosi na organizovani kriminal, zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, pranje novca, te primanje i davanje dara. Suđenje je počelo 18. juna ove godine.
On je uhapšen u maju 2023. godine dok je bio na toj funkciji sa koje je kasnije i smijenjen. Od tada je bio u pritvoru.
Osim njega je uhapšeno još šest osoba, između ostalih, i Hadžibajrićev sin Seid Hadžibajrić.
U optužnici je navedeno da su Ibrahim Hadžibajrić i Karišik oformili grupu za organizovani kriminal i njom rukovodili kako bi stekli protupravnu imovinsku korist.
Krivična djela koja mu se stavljaju na teret odnose se na nezakonito izdavanje u zakup parking prostora na području Opštine Stari Grad, za najmanje tri firme nad kojima je sa drugim osumnjičenima imao kontrolu, i čime su nezakonito zaradili više stotina hiljada maraka.
Osumnjičen je za primanje mita u iznosu od 150.000 maraka (oko 75.000 eura).
Za šta je Hadžibajrić prethodno osuđen?
Bivši načelnik sarajevske opšine Ibrahim Hadžibajrić u drugom predmetu je prvostepeno osuđen na šest mjeseci zatvora zbog povrede prava iz radnog odnosa. Presudu je 25. juna prošle godine donio Opštinski sud u Sarajevu.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo Hadžibajrića je teretilo da je od marta 2020. do marta 2021. godine nezakonito otpustio šest državnih službenika i namještenika u Općini Stari Grad.
Tokom suđenja saslušano je 26 svjedoka, vještaka medicinske struke i izvedeno je više od 200 materijalnih dokaza.
Pročitajte i ovo: Osuđen bivši sarajevski načelnik Ibrahim Hadžibajrić zbog otpuštanja radnikaIstovremeno, presudom je Hadžibajriću izrečena zabrana obavljanja načelničke pozicije četiri godine nakon pravosnažnosti presude.