Reforme na čekanju dok se osveštavaju kancelarije

Parlament BiH, juni 2011

U prvih 100 dana rada Zastupnički dom državnog Parlamenta nije usvojio niti jedan zakon koji se odnosi na evropske integracije Bosne i Hercegovine.

Tokom osam sjednica usvajani su zakoni Vijeća ministara u tehničkom mandatu koji su bili na čekanju, s obzirom da je najviša zakonodavna institucija u zemlji formirana sedam mjeseci nakon održanih izbora.

Međutim, Denis Bećirović, predsjedavajući Doma, rad ocijenjuje dobrim, čak najboljim od Dejtona do danas, uz konstataciju da se radilo u radnom i demokratskom ambijentu.

Da se radi o apsurdnoj ocjeni, pokazuje rasprava sa jedne od sjednica ovog saziva:



Ovakva atmosfera uobičajena je na sjednicama Parlamenta Bosne i Hercegovine, i to ne samo u ovom sazivu. S obzirom da je najveći broj poslanika iz prošlog saziva ponovo u klupama, nastavljena je praksa da se najmanje raspravlja o dnevnom redu, a gotovo u pravilu, svako malo se poteže pitanje ko je počeo rat.

To je rezultovalo da je prošli saziv ostvario jednu trećinu svog vlastitog plana, što je poslanike po broju usvojenih zakona svrstalo među najgore u regiji.

No, to im nije zasmetalo da po platama budu rekorderi u okruženju, kaže Ivica Ćavar, iz Centra civilnih inicijativa:

„Plaće i ukupna primanja zastupnika bila su negdje između 5,5 i 7,5 tisuća, pa smo izračunali na kraju mandata da su oni malo bolje plaćeni zastupnici i delegati zaradili i preko 300 tisuća maraka za četiri godine“, navodi Ćavar.

Moglo bi se uštedjeti 2,5 miliona

Centar za istraživanje i studije Gea iz BanjeLuke uputio je poslanicima državnog Prlamenta prijedlog mjera na koji način da smanje plate, no odgovor još nisu dobili.

Sa takvim platama, kako navodi Marko Martić, predstavnik Centra, hvaliti se time da je uspjeh ovog saziva, kako je naveo Denis Bećirović, predsjedavajući, taj što je unaprijeđen rad interneta i redizajnirana web stranica je apsurdno.
U Transparency Internationalu ocjenjuju kako bi se moglo ući u drugu godinu bez vlasti na državnom nivou.

To što je propuštena prilika da se u prvih 100 dana usvoji makar jedan evropski zakon, navodi Martić, je više nego alarmantno.

„Bilo bi jako dobro i uvjerljivo da su na otvaranju nove web stranice Parlamentarne skupštine BiH poslanici i delegati osigurali da prva i udarna vijest bude, recimo, da su njihova primanja dovedena na taj realan nivo, odnosno da su riješena na način kako je sugerisano u izvještaju i da se na po tom osnovu, a na osnovi procjena koje su rađene, može uštedjeti 2,5 miliona maraka godišnje“, kaže Martić.

„Mislim da ključni kriterij za mjerenje postignuća ovog parlamenta leži u činjenici usvajanja tri ključna prioriteta za nastavak evropskih integracija - zakon o popisu, zakon o državnoj pomoći i realizacija presude Sejdić - Finci. Mislim da bez toga ne možemo govoriti o bilo kakvom uspjehu novog saziva Parlamenta. I evo, izgleda da ćemo ući i u drugu godinu bez novog Vijeća ministara“, navodi Srđan Blagovčanin, izvršni direktor Transparency Internationala BiH.

Ognjen Tadić

I dok se već 11 mjeseci čeka formiranje Vijeća ministara BiH, a država još uvijek nema budžet za ovu godinu, bosanskohercegovački poslanici ne razmišljaju o tim problemima.

Nakon povratka sa jednomjesečnih godišnjih odmora, imaju druge prioritete, kao što je, primjerice, osveštavanje kancelarija, što je učinio Ognjen Tadić, predsjedavajući Doma naroda državnog Parlamenta.

Evo kako to objašnjava njegov stranački kolega i poslanik SDS-a u državnom Parlamentu Borislav Bojić:

„Mi kad idemo na spavanje, mi čitamo Očenaš, ujutro kad ustanemo isto tako se molimo Bogu, kad sjedemo da ručamo molimo se Bogu, i valjda to ne smeta nikom.“

Osveštavanjem kancelarije uz prisustvo popa i dabranih zvanica prvi put u istoriji zgrade sa državnim predznakom održan je vjerski obred.

Ukoliko se pokaže da u tom slučaju Ustav nije prekršen, u skoro vrijeme, umjesto usvajanja zakona, u Parlamentu Bosne i Hercegovine može se očekivati da se u najvišoj zakonodavnoj instituciji održavaju mise, klanjaju namazi i služe liturgije.