Susret mladih iz BiH, Srbije i sa Kosova sa ratnim veteranima u Sarajevu

Mladi iz Bosne i Hercegovine, Kosova i Srbije ispred Gradske vijećnice u Sarajevu.

Albana Bucaliu iz Kosova prvi put je u Bosni i Hercegovini. Ova dvadesetpetogodišnjakinja nije imala priliku do sada doći, jer Bosna i Hercegovina i Kosovo imaju vizni režim.

Za Radio Slobodna Evropa (RSE) Albana, koja radi u Prištini, kaže kako je nekoliko mjeseci trebalo da dobije vizu da bi sudjelovala u regionalnom programu suradnje mladih iz tri države- Bosne i Hercegovine, Kosova i Srbije.

Albana Bucaliu, sudionica iz Kosova, smatra da je regionalna suradnja važna za mlade.

Cilj programa, kojeg financira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) je povezivanje mladih.

"Regionalna suradnja je bitna, posebno za mlade. Spremni smo da gledamo naprijed. Na Kosovu imamo razvijeno civilno društvo i inicijative koji imaju mirovni aspekt", poručila je Albana.

Ona dodaje i da mladi u njenoj državi žele mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu.

Osim Albane, iz Kosova je u Sarajevo stiglo još desetak mladih osoba.

"Osjećam se dobro u BiH, istražujem Sarajevo i provodim vrijeme s prijateljima iz regije. Konekcije koje smo stvorili tijekom programa su nezaboravne. Ovo predstavlja za mene jedan dobar početak", kaže Blend Bllaca, dvadesettrogodišnjak iz Gnjilana, a koji trenutno studira u Prištini.

Blend Bllaca iz Kosova tijekom posjete Gradske vijećnice u Sarajevu.

Pored Kosovara, u glavni grad Bosne i Hercegovine, su došli i mladi iz Srbije. Među njima je i Hristina Cvetinčanin Knežević.

Na pitanje kako gleda na sadašnje narative među mladima i društvu općenito, Hristina kaže kako se kultura mira u Srbiji ne gradi dovoljno, ali to je slučaj u cijeloj regiji.

Hristina Cvetinčanin Knežević iz Srbije u regionalnim programima za mlade vidi način svladavanja kulture konflikta.

"Prisutna je ksenofobija u društvu i plašim se da će situaciju za deset godina biti još gora. Smatram da postoje resursi u regionu za kulturu mira, no čini mi se da što više radimo, da je situacija još gora", objasnila je ona.

Hristina smatra da se programima, poput ovog, koji je povezao mlade iz regije, mogu mijenjati "opasni i retrogradni stavovi".

Pročitajte i ovo:

Dva miliona Bosanaca u dijaspori: Kući gledaju, vani ostaju Zajedničko za mlade i turizam u Srbiji samo ministarstvo

O čemu se razgovara u Sarajevu?

Mladi iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Kosova sastali su se u Sarajevu kako bi učili o kulturi mira od ratnih veterana u BiH.

Tijekom protekle godine, posjetili su Srbiju, Crnu Goru, Kosovo i Sjevernu Makedoniju.

Sumeja Essidiri iz Bosne i Hercegovine ima 29 godina. Prema njenim riječima za RSE, kultura mira se gradi kroz obrazovanje, nevladin sektor, medije i poticanje ekonomske suradnje.

Sumeja Essidiri iz BiH je tijekom ovog programa prvi put posjetila Kosovo.

Ona je kroz ovaj program prvi put posjetila Kosovo.

"Kroz ovaj program stvorili smo prijateljske odnose. Na Kosovo sam išla prvi put i mogu reći da mi je to stvorilo nove vidike, zato što prije nisam imala percepciju o tome kako izgleda život mladih na Kosovu i njihov način razmišljanja o putu njihove države u kontekstu Zapadnog Balkana", kazala je Sumeja.

Članovi Udruženja za podršku ratnim veteranima, porodicama i žrtvama rata u BiH "Pravi požar" bave se mirovnim aktivizmom.

Spasoje Kulaga, koji je osnivač i predsjednik ovog udruženja, kaže za RSE kako već 12 godina s veteranima prenosi iskustva mladima, a cilj im je prevencija nasilja.

Spasoje Kulaga, predsjednik Udruženja "Pravi požar" ističe da su mladi iz regije zainteresirani da slušaju teme o događajima iz prošlosti.

"To je dijalog između ratnih veterana i mladih, gdje koristimo iskustva ratnih veterana, s ciljem prevencije nasilja među mladima, razumijevanja ratne traume, dekonstrukcije rata kao zanimljivog rješenja i na jedan način i iznošenja svojih ličnih iskustava iz rata", naveo je Kulaga za RSE.

Pročitajte i ovo: Tri decenije sporog građenja mostova pomirenja u poslijeratnoj BiH

Govoreći o iskustvu ratnih veterana iz BiH s mladima, Kulaga je istaknuo da mlade ljude zanimaju teme iz prošlosti.

"Zanima ih kako je njima (ratnim veteranima) bilo otići u rat, ostaviti porodicu, šta su oni proživjeli, vidjeli u ratu i kako se vratili nakon rata u porodicu, kako se nose s teškim trenucima, odnosno posljedicama koje je rat ostavio na njih. Mladi na svim radionicama postavljaju veliki broj pitanja prepoznajući situacije u svojim lokalnim zajednicama, iako se radi o veoma teškoj temi suočavanja s prošlošću i izgradnje mira", naveo je Kulaga.

Kultura mira program USAID-a

Pilot program o kulturi mira podržava Američka agencija za međunarodni razvoj(USAID). Provode ga regionalne nevladine organizacije.

Pročitajte i ovo: 'Mladi odlaze trajno': Migracije sa Zapadnog Balkana

Inače, prema istraživanju UNDP-a, veliki broj mladih iz regije su svjesni da je njihova svakodnevnica pod utjecajem događaja devedesetih godina prošlog stoljeća. Istraživanje je urađeno 2021. godine.

Isti izvor navodi da je većina mladih iz zemalja Zapadnog Balkana zainteresirana za suradnju u procesu izgradnje mira, a manje od polovine se želi uključiti u tim aktivnostima.