Na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine (BiH) uhapšen je pripadnik takozvanog "kavačkog klana", jednog od dva crnogorska kriminalna klana, objavila je policija 5. aprila.
"Kavački klan" je jedan od dva kotorska kriminalna klana (Crna Gora) koji su u sukobu od 2014. godine kada je u Valensiji u Španiji nestalo nekoliko stotina kilograma kokaina. To je podijelilo kotorski mafijaški klan na "škaljarski" i "kavački".
istraživali smo Crnogorski kriminalci u transatlantskom švercu kokainaFederalna uprava policije (FUP) uhapsila je na području Unsko-sanskog kantona (USK) muškarca s Interpolove potjernice, a koji se dovodi u vezu s "kavačkim klanom", naveli su u saopćenju te uprave 5. aprila.
Uhapšeni nije državljanin Bosne i Hercegovine. Kod njega su tokom hapšenja pronađeni krivotvoreni dokumenti Sjeverne Makedonije. U pretresima je, kako je navedeno u saopćenju FUP-a, pronađena i određena količina droge.
Uhapšeni član "kavačkog klana" pronađen je u stanu u namjenski napravljenom skrovištu iza ormara.
"Ovo lice je predmet interesovanja i istraživanja Federalne uprave policije u operaciji Europola 'Empact CCH 2.2' – Balkanski kartel, a identificirano je kao pripadnik 'kavačkog klana' i lice blisko Mladenu Samardžiji koji je lišen slobode krajem prošle godine na Jahorini", navode iz FUP-a.
Mladen Samardžija je uhapšen 11. decembra prošle godine na Jahorini, a osumnjičen je za trgovinu drogom.
Tužilaštvo BiH Samardžiju tereti da je rukovodio organizovanom grupom, koja je krijumčarila veće količine teških opojnih droga iz Južne Amerike i Europske unije u Bosnu i Hercegovinu i susjedne zemlje.
Osumnjičeni tridesettrogodišnjak je duže vremena bio u bjekstvu.
Istraga protiv njega se vodi u okviru grupe predmeta u kojima su korišteni dokazi iz presretnutih komunikacija putem SKY i Anom aplikacija, naveli su ranije iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Pročitajte i ovo: Osumnjičeni trgovac drogom Mladen Samardžija predat Tužilaštvu BiHNaselja Kavači i Škaljari se nalaze u okolini Kotora, srednjovjekovnog grada u Bokokotorskom zalivu u Crnoj Gori, po kojima su dva suprotstavljena klana dobila nazive.
Obračuni kotorskih klanova dio su podataka iz "Crne knjige", jedinstvene liste žrtava u obračunima koji imaju osobenosti mafijaških likvidacija, Radija Slobodna Evropa (RSE) i agencije Krik. Od toga 18 slučajeva je pravosudno riješeno.