Cilj Sjedinjenih Država je da se odluka Vlade Kosova o preregistraciji automobila sa srpskim oznakama u RKS (Republika Kosovo) sprovede mirno i da ne doprinese povećanju tenzija.
To je za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao portparol Ambasade SAD u Prištini, uoči isteka roka preregistracije automobila sa oznakama koje za gradove na Kosovu izdaje Srbija i koje su za Kosovo nelegalne.
Iz Ambasade dodaju da SAD, kao i evropski partneri, odluku Vlade Kosova o preregistraciji smatraju legitimnom i u skladu sa Briselskim sporazumima, koji su potpisani u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.
pročitajte više SAD se nadaju brzom rešenju spora o tablicama, Kurti ponovio da nema odlaganja roka"Međutim, sa našim međunarodnim partnerima smo zatražili desetomesečno odlaganje sprovođenja odluke", napominje se.
Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je 25. oktobra rekao da je Kosovo jednom već produžilo rok za registraciju tablica.
Kosovske vlasti su 31. jula, nakon što su Srbi na severu podigli barikade, odložile proces preregistracije na mesec dana, odnosno umesto 1. avgusta počeo je 1. septembra. To je tada od Kosova tražila međunarodna zajednica, koja je posredovala kako ne bi došlo do eskalacije situacije.
Sada rok za preregistraciju ističe 31. oktobra, ali međunarodna zajednica i ovoga puta od Prištine traži da produži rok.
Vaš browser nepodržava HTML5
U međuvremenu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je za 27. oktobar zakazao sastanak sa političkim predstavnicima Srba sa Kosova na zahtev Srpske liste, vodeće partije kosovskih Srba koja ima podršku Beograda.
Srpska lista je u saopštenju navela da "akcije Vlade Kosova izazivaju strah i neizvesnost".
Takođe, predsednik ove stranke Goran Rakić sastao sa komandantom Misije NATO na Kosovu (KFOR), general-majorom Angelom Mikele Ristućijem i komandantom baze SAD na Kosovu Kristoferom Samulskim, od kojih je zatražio da obezbede mir i stabilnost, te da "preduzmu sve kako bi se sačuvalo bezbedno okruženje i sloboda kretanja".
Poručio je da je "bezbednosna situacija nestabilna i da treba učiniti sve da se otvorena pitanja između Beograda i Prištine rešavaju isključivo dijalogom".
S druge strane, direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo Petar Petković je izjavio da Kurti odbija da razgovara o registarskim tablicama.
Zvanični Beograd je ranije kao rešenje predložio da se vrate statusno neutralne KS tablice, što je Priština odbila.
Briselski sporazum o slobodi kretanja između Kosova i Srbije postignut je 2011. godine i predviđao je da se na Kosovu koriste samo registarske tablice sa oznakama RKS (Republika Kosovo) ili KS (Kosovo, statusno neutralne).
U sporazumu je navedeno da će "kao privremena mera, vlasti na Kosovu produžiti važenje registarskih oznaka KS na period od pet godina".
Kosovo i Srbija su se 2016. godine ponovo dogovorili o produžetku važenja KS tablica za još pet godina, što znači da je taj rok istekao 2021. godine.
Pročitajte i ovo: Šta se zna o francusko-nemačkom predlogu za Kosovo i Srbiju?