Aktivisti organizacije "Da se zna" pozvali su Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu da postupi po krivičnoj prijavi koju su podneli pre šest meseci zbog, kako je saopštilo to udruženje građana, policijske brutalnosti nad pripadnikom LGBT zajednice Andrejem Obradovićem i njegovom sustanarkom.
"Nereagovanjem tužilaštva šalje se poruka da ovde nema pravne države i da policija može da radi šta god hoće“, rekao je 15. avgusta u Beogradu Bojan Lazić, iz "Da se zna".
U obraćanju javnosti pred sedištem Prvog tužilaštva, Lazić je naglasio da je pre tačno pola godine toj nadležnoj instituciji podneta prijava.
"Umesto što se drži pravni vakuum kako bi zastarila prijava, Tužilaštvo treba da je odbaci ili da podigne optužnicu", rekao je Bojan Lazić.
Kako je naveo, u prijavi su navedena imena policajaca iz stanice u Novom Beogradu koji su, prema tvrdnjama "Da se zna", nasilno postupili.
Reagovali MUP i Ombudsman
Lazić je pozvao ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića da se uključi u rešavanje slučaja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) saopštilo je krajem februara da Tužilaštvo postupa po pritužbi na rad policajaca u ovom slučaju.
"Ukoliko se ustanovi da su prekoračili ovlašćenja, policajci će biti sankcionisani u skladu sa zakonom", saopštio je tada MUP.
Organizacija za zaštitu prava LGBT osoba "Da se zna" prethodno je saopštila da će podneti krivične prijave zbog načina na koji je policija 14. februara izvela akciju u stanu u kom je sa prijateljicom živeo Andrej Obradović.
Pročitajte i ovo: Ombudsman Srbije pozvao na jaču institucionalnu podršku LGBTI osobama"Policija je provalila u stan, navodno zbog prijave da se u njemu nalazi droga. Kada su u sobi videli su LGBT zastavu počeli su brutalno da se iživljavaju", rekao je u februaru Bojan Lazić, iz "Da se zna".
Dodao je da Obradoviću i njegovoj sustanarki posle privođenja nije dato pravo na advokata.
Zaštitnika građana Srbije 27. februara 8je saopštio da je pokrenuo postupak u ovom slučaju zbog sumnje da su policajci prekoračili ovlašćenja.
Šest dana štraka glađu
Andrej Obradović šest dana je u aprilu štrajkovao glađi pred zgradom Skupštine Srbije u Beogradu tražeći procesuiranje odgovornih. Nakon što ga je Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saslušalo je 17. aprila prekinuo je taj vid protesta.
Kako je prenelo udruženje "Da se zna", Obradović je na saslušanju ponovio tvrdnje iz krivične prijave o nasilju koje je doživeo i tužiteljka je najavila nastavak predistražnog postupka.
Nevladina organizacija "Da se zna" saopštila je da je tokom 2023. godine dokumentovala više od 80 slučajeva nasilja i diskriminacije prema pripadnicima LGBT zajednice.
Međunarodna organizacija za ljudska prava Human Rights Watch (HRW) upozorila je u izveštaju početkom 2024. godine da se LGBT osobe u Srbiji suočavaju sa netolerancijom, pretnjama i nasiljem.