Ko je Ahmed Al-Avda koji bi mogao biti pretnja novim vladarima u Siriji?

Bivši komandant pobunjenika Ahmad al Avda pojavljuje se u vestima od pada vlade sirijskog lidera Bašara el Asada prošlog meseca, 5. januar 2025.

Zapadni mediji i komentatori o njemu su govorili kao o "ruskom čoveku na jugu" Sirije, a neki ga vide kao potencijalnu pretnju novom vladaru zemlje Ahmedu al Šari.

Njegovo ime je Ahmad al-Avda i pojavljuje se u vesti od pada vlade svrgnutog sirijskog lidera Bašara al-Asada prošlog meseca.

Avda je komandovao pobunjeničkim snagama suprotstavljenim Asadu u južnom sirijskom guvernatu Dara od ranih godina građanskog rata koji je počeo 2011. godine, pre nego što je promenio savez i počeo da sarađuje s Asadovim saveznikom Rusijom. Međutim, to se promenilo prošlog novembra.

Kada su grupa Hajat Tahrir al Šam (HTS), kojeg SAD smatraju terorističkom organizacijom, i njegovi saveznici pokrenuli munjevitu ofanzivu protiv Asadove vlade sa severa 27. novembra 2024. godine, Avda i njegovi borci krenuli su ka Damasku s juga.

"On je oportunista ili inteligentan i pragmatičan igrač, u zavisnosti od vaše perspektive", rekao je Robin Jasin-Kasab, koautor knjige "Burning Country: Syrians In Revolution And War".

Pobunjenik s juga

Ne zna se puno o ranim godinama Avde. Izveštaji koji citiraju njemu bliske ljude govore da je nešto pre početka građanskog rata u Siriji otišao u Ujedinjene Arapske Emirate pošto je odslužio obavezni vojni rok u sirijskoj vojsci.

Avda, koji navodno nije imao vojnog iskustva osim kao regrut, vratio se u Daru 2012.

Pročitajte i ovo: Sirijski islamistički vladari odbacuju talibanski model upravljanja

On se 2014. pridružio Slobodnoj sirijskoj vojsci, velikoj koaliciji pobunjeničkih snaga suprotstavljenih Asadu. Prepuštena mu je komanda nad bataljonom Al-Šabab Al-Suna (Sunitska omladina), koji je potom preuzeo kontrolu nad njegovim rodnim gradom Bosrom u provinciji Dara.

Prema njemu bliskim ljudima, iako je sarađivao, nikada se nije zbližio s islamističkim pobunjeničkim grupama kao što je Džabhat al-Nusra ili Nusra front, kojeg je osnovao Šara, tada pod ratnim imenom Abu Muhamed al-Golani. Avda nikada nije javno izrazio želju za uvođenje šerijatskog zakona.

Posle velike ofanzive snaga sirijske vlade 2018. za preuzimanje juga zemlje od pobunjeničkih snaga, Avda je postigao sporazum s Rusijom.

Prema sporazumu, pobunjenici su se "pomirili" s Asadovom vladom, predali teško naoružanje i ostali na jugu.

"Zapravo, (Avda) je ostvario nizak nivo autonomije", rekao je Jasin-Kasab. "Postao je lokalni gospodar rata".

Avda je potom postao komandant Osme brigade, jedinice koja je 2020. godine integrisana u Peti korpus sirijske armije, koji je pomagala Rusija.

On je, međutim, ponovo promenio savez posle pokretanja ofanzive na Asada koju je predvodio HTS u novembru 2024. Navodno sarađujući s HTS-om, prekinuo je veze s Rusijom i krenuo ka Damasku.

Avda i njegove snage su 8. decembra 2024. primećeni u sirijskoj prestonici pre dolaska Šare, ali su otišli u roku od nekoliko sati. Iako nije javno izrazio želju da se suprotstavi Šari, bilo je izveštaja koji ukazuju da želi da zadrži svoju autonomiju na jugu.

Pretnja liderstvu?

Moćne arapske države kao što su Egipat, Saudijska Arabija i UAE su zabrinuti zbog regionalnih posledica dolaska islamista na vlast u Sirijiislamista.

Ti strahovi su se pojavili dok su SAD u procesu ukidanja određenih ograničenja kako bi olakšale prelazak Sirije u post-Asadovu eru. Evropska unija takođe razmišlja o ukidanju sankcija za naftu, gas, bankarstvo i transport, navodi se u neformalnom dokumentu EU u koji je RSE imao uvid.

Kolin Klark (Colin Clarke), direktor za politiku i istraživanja u obaveštajnoj konsultantskoj kompaniji Sufan grup (Soufan Group) iz Njujorka, rekao je da će, ako novi sirijski vladari uspeju da efikasno upravljaju zemljom, to biti "pravi podsticaj" za islamističke grupe.

"Među liderstvom UAE i Saudijske Arabije postoji zabrinutost da će HTS-ovo preuzimanje Sirije dati podsticaj islamistima u tim zemljama, i ako (Šara) bude imao uspeha u vladanju, to će biti dokaz koncepta za grupe poput Muslimanskog bratstva", dodao je on.

Pročitajte i ovo: Strani borci dobili visoke činove u Siriji, među njima i jedan Albanac

I UAE i Saudijska Arabija smatraju islamističke pokrete egzistencijalnom pretnjom njihovim monarhijama i političkim sistemima.

Tu neko poput Avde – ko ima prepoznatljivo ime i veze s UAE – može da se uklopi. Neki analitičari regiona sugerišu da bi mogao da postane sirijski Halifa Haftar – moćnik u Libiji kojeg podržavaju UAE i Egipat i koji je doveo u pitanje vladavinu Vlade nacionalnog jedinstva koju podržavaju UN u toj afričkoj zemlji.

"Siguran sam da bi UAE i (egipatski predsednik Abdel Fatah) Sisi pomogli pobunu ako se desi u Siriju", rekao je Jasin-Kasab, dodajući da to zavisi od toga koliko efikasno i brzo nova sirijska administracija može da uspostavi red i autoritet.

"Ali ako se stvari generalno pogoršaju, onda bi (Avda) mogao biti taj gospodar rata koji bi mogao uzeti strana sredstva", rekao je on.