Savjet ministara Bosne i Hercegovine razriješio je u srijedu, 23. oktobra, Zorana Galića sa pozicije zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Tužilaštvo BiH sumnjiči Galića za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i primanje dara, te krijumčarenje akciznih roba. On je 8. jula prešao granicu BiH i bijegom u Hrvatsku izbjegao hapšenje.
U saopštenju nakon sjednice Savjeta ministara BiH, navedeno je da Galić smijenjen na lični zahtjev. te da se državni ministri nisu upuštali u "razmatranje pitanje njegove mirovine, budući da ne postoje dokazi i činjenice da Zoran Galić ispunjava slove za penziju".
"Savjet ministara BiH poziva Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH da raspiše javni konkurs za popunu pozicije zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu", navodi se u saopštenju.
Tužilaštvo BiH je početkom jula saopštilo da sumnja da je neko Galiću dojavio da će biti uhapšen u predmetu "korupcije visokog nivoa".
Pročitajte i ovo: Otkaz ili penzija za odbjeglog zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu BiH?Mjesec dana kasnije Sud BiH donio je naredbu za raspisivanje "centralne i međunarodne potjernice" za Zoranom Galićem.
Županijski sud u Splitu odlučio je da Galić neće biti izručen BiH na ročištu koje je održano 19. augusta.
Nakon bijega u Hrvatsku, Galić je najprije od SIPA-e zatražio bolovanje, a zatim je putem svog advokata podnio i zahtjev da prije isteka mandata bude razriješen dužnosti zamjenika direktora ove agencije, navodeći da je ispunio uslove za penzionisanje.
Savjet ministara Bosne i Hercegovine planirao je razmatrati Galićev status na vanrednoj sjednici 6. avgusta, ali je tačka skinuta sa dnevnog reda, jer nije bilo kvoruma za odlučivanje o tome treba li Galić biti smijenjen zbog kršenja pravila službe, ili razriješen dužnosti na vlastiti zahtjev, zbog odlaska u penziju.
A Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine (BiH) zatražio je na sjednici u Sarajevu, 22. oktobra od Nezavisnog odbora ovog parlamenta da Savjetu ministara BIH predloži smjenu zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Zorana Galića.
Parlament BiH je zahtjev upućen Nezavisnom odboru usvojio na poslaničku inicijativu Sabine Ćudić, pozivajući se na Poslovnik o radu Nezavisnog odbora kao nezavisnog tijela policijske strukture BiH.
BiH ima 16 policijskih agencija i 14 Ministarstava unutrašnjih poslova.
Tri su državne policije u BiH, među kojima je i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) koja, s Graničnom policijom i Direkcijom za koordinaciju policijskih tijela, ima nadležnost na cijelom teritoriju BiH.
Nadležnost SIPA-e su najteža krivična djela, poput organizovanog kriminala i ratnih zločina.
Ostale policije imaju svoje nadležnosti na određenoj teritoriji. Službenici, na primjer, policije Republike Srpske ne mogu prelaziti "međuentitetsku liniju razgraničenja" i provoditi akcije na teritoriji Federacije BiH bez odobrenja "druge strane" i obratno. Isti zakon vrijedi i za kantonalne policije koje nisu nadležne u drugom kantonu ili RS-u.
Pročitajte i ovo: Nastavak hapšenja osoba u akciji kojom je obuhvaćen i odbjegli zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu