Tri lica su uhapšena na području Banjaluke zbog optužbi za organizovano krijumčarenje cigareta, a u toku su i pretresi više lokacija u Banjaluci i u Srpcu, na sjeveru Bosne i Hercegovine, saopšteno je iz Tužilaštva BiH 30. septembra.
"Osumnjičena lica su pod istragom zbog organizovanog krijumčarenja velikih količina cigareta iz Crne Gore u BiH i sumnjiče se da su počinila krivična djela organizovani kriminal", saopšteno je iz Tužlaštva BiH.
Hapšenja su, navode u Tužilaštvu BiH, nastavak provođenja akcije "Kings" kojom je obuhvaćen i Zoran Galić, zamjenik direktora Državne gencije za istrage i zaštitu - SIPA BiH.
Galić, kojeg Tužilaštvo BiH sumnjiči za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i primanje dara te krijumčarenje akciznih roba, 8. jula je prešao granicu BiH i bijegom u Hrvatsku izbjegao hapšenje.
Pročitajte i ovo: Otkaz ili penzija za odbjeglog zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu BiH?Mjesec dana kasnije Sud BiH donio je naredbu za raspisivanje "centralne i međunarodne potjernice" za Zoranom Galićem.
Županijski sud u Splitu odlučio je da Galić neće biti izručen BiH na ročištu koje je održano 19. augusta.
Tužilaštvo BiH je početkom jula saopštilo da sumnja da je neko Galiću dojavio da će biti uhapšen u predmetu "korupcije visokog nivoa", u kojem podršku pruža i evropska policijska agencija - EUROPOL.
Nakon bijega u Hrvatsku, Galić je najprije od SIPA-e zatražio bolovanje, a zatim je putem svog advokata podnio i zahtjev da prije isteka mandata bude razriješen dužnosti zamjenika direktora ove agencije, navodeći da je ispunio uslove za penzionisanje.
Savjet ministara Bosne i Hercegovine planirao je razmatrati Galićev status na vanrednoj sjednici 6. avgusta, ali je tačka skinuta sa dnevnog reda, jer nije bilo kvoruma za odlučivanje o tome treba li Galić biti smijenjen zbog kršenja pravila službe, ili razriješen dužnosti na vlastiti zahtjev, zbog odlaska u penziju.
Pročitajte i ovo: U BiH otkrivena fabrika za ilegalnu proizvodnju cigareta