Većina poslanika u crnogorskom parlamentu podržala je predlog premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića za razrješenje ministara vanjskih poslova Ranka Krivokapića i odbrane Raška Konjevića.
Za razrješenje Krivokapića i Konjevića glasao je 41 poslanik proruskog Demokratskog fronta, Demokrata, Socijalističke narodne partije (SNP) i Abazovićevog Građanskog pokreta Ura. To su političke grupacije koje su u prethodnom periodu neuspješno pokušale da formiraju novu Vladu Crne Gore.
Pročitajte i ovo: Izveštaj Evropske komisije o Crnoj Gori: Vlasti nisu pokazale posvećenost agendi EUPremijer Abazović je, obraćajući se poslanicima saopštio da je šef diplomatije Ranko Krivokapić „zasipao međunarodnu zajednicu pogrešnim informacijama vezano za trasiranje puta Vlade Crne Gore“, a da ministar Konjević „nije preduzimao aktivnosti koje je trebalo“.
Raspravi i glasanju nisu prisustvovali Demokratska partija socijalista (DPS), građanske stranke i partije nacionalnih manjina, osim poslanika Bošnjačke stranke Sulja Mustafića koji je u polemici upozorio Abazovića da je njegova inicijativa nelegitimna jer „razrješava ministre kojima je izglasano nepovjerenje kao i kompletnoj Vladi".
Ministri Krivokapić i Konjević pripadaju Socijaldemokratskoj partiji (SDP), stranci koja se od osnivanja početkom devedesetih godina zalagala za nezavisnost Crne Gore, članstvu u NATO i priključenju Evropskoj Uniji.
Vlada Dritana Abazovića izgubila je povjerenje većine u parlamentu 20. avgusta, nakon što je Abazović potpisao Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom uprkos protivljenju partija, predvođenih Demokratskom partijom socijalista (DPS), koje su davale podršku manjinskoj Abazovićevoj Vladi.
Sjednica Skupštine je održana u tenzičnoj atmosferi, pred samu izbornu tišinu za lokalne izbore koji se održavaju u nedjelju 23. oktobra u 14 gradova.
Abazović je u jednom trenutku saopštio da ima operativne informacije da se planira destabilizacija države na dan predstojećih lokalnih izbora, iako je priznao da je kompletna kampanja protekla u korektnoj atmosferi i bez tenzija.
Pročitajte i ovo: Odmjeravanje snaga dva politička bloka u 14 crnogorskih gradovaPredsjednica Skupštine Danijela Đurović je na dnevni red stavila zahtjev premijera Abazovića o razrješenju ministara Krivokapića i Konjevića, iako je upozorena da je taj potez protivustavan i da će protiv nje biti podnijeta krivična prijava zbog zloupotrebe službenog položaja.
DPS, SDP, Socijaldemokrate i druge stranke su ustvrdile da je inicijativa Abazovića o razrješenju ministara protivzakonita i protivustavna, jer je Abazovićeva Vlada već oborena odlukom Skupštine.
"Vlada je pala, pali su i ministri. I sada smjenjeni premijer predlaže smjenu već smjenjenih ministara. Vi ste poštar Aleksandra Vučića kod koga ste išli u Beograd da se konsultujete, kao i Dritan Abazović", saopštila je poslanica SDP Draginja Vuksanović Stanković obraćajući se šefici parlamenta Danijeli Đurović.
Odbacujući kvalifikacije da je bilo čiji izaslanik pa i Vučića, šefica Skupštine Danijela Đurović je ocijenila da obavlja funkciju u skladu sa Ustavom:
"Poštujem slovo Ustava. Vlada koja je izgubila mandat ne može samo raspustiti Skupštinu i drugih ograničenja nema."
Do inicijative za razrješenje dvojice ministra je došlo nakon sukoba Abazovića sa Krivokapićem i Konjevićem oko kontrole nad službama bezbjednosti.
Pročitajte i ovo: 'Obračun' tehničkog premijera Abazovića sa ministrima odbrane i diplomatijeNakon što su Agencija za nacionalnu bezbjednost i Specijalno tužilaštvo otkrili mrežu ruskih špijuna u Crnoj Gori, Abazović je smijenio direktora tajne policije Sava Kenteru, a zatim ministra Konjevića smjenio sa mjesta koordinatora službi bezbjednosti.
Potom je sukob nastavljen međusobnim optužbama o povezanosti sa organizovanim kriminalom. Abazović je optužio predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića i ministre Krivokapića i Konjevića za "političko pokroviteljstvo nad organizovanim kriminalom", dok je Konjević saopštio da je Abazović uveo u institucije osobe koje su povezane sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa.
Ove optužbe su posebno bile intenzivirane kada je otkriven pokušaj krađe kamiona sa zaplijenjenim cigaretama koje su trebalo da budu komisijski spaljene. Tada je uhapšeno nekoliko službenika Uprave carina, a direktor carina Rade Milošević, visoki funkcioner Abazovićevog Građanskog pokreta Ura, je podnio ostavku nakon saslušanja u Specijalnom tužilaštvu.