Dostupni linkovi

Odmjeravanje snaga dva politička bloka u 14 crnogorskih gradova


Izborna trka za Podgoricu
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Izborna trka za Podgoricu

Izbori u Podgorici i još 13 opština, koji će se održati u nedjelju 23. oktobra, biće najveći test povjerenja građana u političke stranke nakon parlamentarnih izbora 2020. godine kada je promjenjena vlast u Crnoj Gori.

Na ovim lokalnim izborima, pravo glasa ima oko 345.000 birača što je oko 64 posto ukupnog glasačkog tijela u državi, učestvuje oko 100 izbornih lista, a bira se 481 odbornik.

U svim gradovima snage će odmjeriti dva politička bloka koja godinama dominiraju u Crnoj Gori.

Na jednoj strani su stranke koje su vladale na državnom nivou do izbora 2020. godine predvođene Demokratskom partijom socijalista (DPS) Mila Đukanovića. U najvećem dijelu opština nastupaju u koaliciji.

Na drugoj strani su stranke pobjednice izbora 2020. godine, predvođene proruskim Demokratskim frontom (DF), Demokratama i Građanskim pokretom Ura. One nastupaju uglavnom razjedinjeno.

Lokalni izbori se održavaju u zenitu političke krize u državi, kada je manjinska Vlada Dritana Abazovića izgubila povjerenje, a parlamentarna većina nije uspjela da formira novu Vladu. Uz to prisutna je jaka konfrontacija između predsjednika države Mila Đukanovića, Vlade i Skupštine.

I samu Vladu, koja je u tehničkom mandatu, potresa kriza borbe za kontrolu nad bezbjednosnim sektorom. Uz to evidentan je pad životnog standarda, dok zvanična statistika bilježi inflaciju od 16 posto.

Od ovih 14 opština, u devet je do sada vladala DPS sa koalicionim partnerima. No ta partija je nakon izbora 2020. na kojima je izgubila vlast na državnom nivou, poražena i u nekoliko opština poput Nikšića, Cetinja , Mojkovca.

Centralna regija: Borba za Podgoricu

Podgorica - Više od 20 godina Podgoricom, administrativnim, finansijskim i univerzitetskim centrom Crne Gore upravlja Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića iz čijih redova je i aktuelni gradonačelnik Ivan Vuković.

Vuković koji pledira na novi mandat, predvodi koaliciju DPS-a i devet partija i organizacija iz procrnogorskog bloka kao i stranke nacionalnih manjina, Albanaca Bošnjaka i Roma.

Kandidati za gradonačelnike Podgorice.
Kandidati za gradonačelnike Podgorice.

Glavni konkurenti su stranke i koalicije koje su nakon pobjede na izborima 2020. godine formirale parlamentarnu većinu i izglasale Vladu Zdravka Krivokapića, koja je trajala nešto više od godinu dana.

Na izbore izlaze u više kolona.

Proruski Demokratski front predvodi Jelena Borovinić Bojović, ministarka zdravlja u bivšoj Krivokapićevoj Vladi, novoosnovani Pokret "Evropa sad" bivši ministar ekonomije Jakov Milatović .

Demokrate Alekse Bečića nastupaju u koaliciji sa Demosom Miodraga Lekića koji je kandidat parlamentarne većine za novog premijera.

Nosilac liste Abazovićeve Ure, Luka Rakčević najmlađi je kandidat. Njihov saveznik na državnom nivou Socijalistička narodna partija (SNP) nastupa samostalno.

Na izbornoj listi su i dvije novosnovane političke organizacije "Preokret" dugogodišnjeg građanskog aktiviste Srđana Perića i novoosnovana Svetosavska srpska stranka.

 Crnogorski izbori u sendviču lokalnog i državnog
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

Uz Podgoricu, u kojoj živi gotovo trećina stanovnika Crne Gore, lokalne organe vlasti biraće i dvije susjedne, manje opštine Danilovgrad i Zeta.

Danilovgrad - Gradom između Podgorice i Nikšića, na čijoj se teritoriji nalazi niz istorijskih spomenika i manstir Ostrog koga posjećuje veliki broj vjernika, decenijama vlada Đukanovićev DPS.

Zeta - Ovo su prvi izbori novoformirane Opštine Zeta, koja se nalazi na desetak kilometara od Podgorice. Opština je formirana par mjeseci pred izbore a njene granice tek treba da se utvrde posebno u odnosu na Podgoricu čiji je dio donedavno bila.

Južna Crna Gora

Lokalni izbori u Budvi, Baru i Tivtu. Foto: Budva
Lokalni izbori u Budvi, Baru i Tivtu. Foto: Budva

Budva - Turističkom prijestonicom Crne Gore, koja ima skoro 19.000 birača, posljednjih šest godina vlada koalicija Demokratskog fronta. Prethodno je deceniju vladala DPS, čiji je veći dio lokalnog rukovodstva krivično procesuiran zbog korupcije. Tada je za stvaranje kriminalne organizacije, osuđen i Budvanin Svetozar Marović, nekadašnji visoki funkcioner DPS-a koji je u bjekstvu u Srbiji.

Bar - U najvećem lučkom gradu u Crnoj Gori do sada je vladao DPS sa koalicionim partnerima. Luka Bar predstavlja ogroman privredni resurs, čija se Slobodna zona regionalno pominje i kao čvorište šverca cigareta.

Tivat - Najmanji primorski grad, ali strateški važan zbog turističkog centra Porto Montenegro i Aerodroma. Do sada je vladala koalicija predvođena lokalnom strankom 'Narod pobjeđuje'. Oni su imali tanku većinu u lokalnom parlamentu, koja se raspala povlačenjem podrške SDP-a, nakon čega je uvedena prinudna uprava Vlade.

Sjever Crne Gore

Autoput ka sjeveru Crne Gore
Autoput ka sjeveru Crne Gore

Bijelo Polje – Gradom na sjeveru Crne Gore u blizini granice sa Srbijom godinama vlada Đukanovićva Demokratska partija socijalista (DPS). Kroz Bijelo Polje prolazi magistralni put i pruga Bar- Beograd.

Kolašin – DPS vlada i u Kolašinu koji je jedini grad autoputem povezan sa Podgoricom i od kojeg je desetak kilometara udaljen moderan ski centar.

Plužine – Opštinom na granici sa Bosnom i Hercegovinom decenijama vlada Socijalistička narodna partija. Njihov funkcioner Mijuško Bajagić na čelu grada je 24 godine. Najveći izvor prihoda dolazi od Hidroelektrane "Piva".

Pljevlja - U gradu poznatom po Rudniku uglja i Termoelektrani do sada je vladao DPS. Sadašnji gradonačelnik Rajko Kovačević je izabran pošto je prethodni Igor Golubović podnio ostavku nakon što je odbio da prekreči grafite posvećene ratnom zločincu Ratku Mladiću.

U Pljevljima je zabilježen najveći broj nacionalističkih incidenata uperenih protiv tamošnjih Bošnjaka u danima nakon parlamentarnih izbora 2020. godine kada su vlast preuzele tri koalicije predvođene Demokratskim frontom.

Rožaje – Bošnjačka stranka, više godina vlada ovim gradom. Kroz Rožaje prolaze putevi koji vode prema Peći na Kosovu i Novom Pazaru u Srbiji.

Plav – Grad sa većinskim bošnjačkim stanovništvom nalazi se u blizini granice sa Kosovom i Albanijom uz planine Nacionalnog parka Prokletije. Do sada je vladala koalicija Socijaldemokrata i Bošnjačke stranke.

Šavnik – Grad u planinskoj oblasti sa najmanjim brojem stanovnika. Šavnik je u fokus javnosti dospio zbog doseljavanja više od 300 stanovnika iz drugih opština neposredno pred izbore, što je uvećalo skoro 20 posto biračkog tijela tog grada kojim vlada DPS.

Žabljak – Gradom ispod Durmitora vladao je DPS sa partnerima. Žabljak je vodeći zimski turistički centar u regionu.

XS
SM
MD
LG