Evropske zemlje uvode nove mjere pred Božić

Ljudi šetaju pored zatvorenog kina u Njemačkoj

Porast širenja korona virusa naveo je brojne evropske zemlje da ponovo krenu sa uvođenjem mjera ograničenog kretanja i rada.

Francuska je zamijenila ponovno uvođenje mjera zatvaranja sa policijskim satom koji će biti na snazi od 20:00 do šest ujutro. Tokom tog perioda ljudima neće biti dozvoljeno da izlaze iz svojih domova bez odobrenja, izuzetak će biti napravljen za Božić, ali će biti na snazi za Novu godinu.

Restorani i kafići će biti zatvoreni najmanje do 20. januara.

Susjedna Njemačka uvodi strogo zatvaranje za Božić, nakon što je broj novih zaraženih slučajeva dosegao rekord. Sve prodavnice koje nisu neophodne bit će zatvorene, kao i škole. Ranije su zatvoreni restorani i kafići.

Nove mjere bit će na snazi do 10. januara, ali će biti popuštene tokom Božića kada će jedno domaćinstvo moći pozvati maksimalno četiri člana bliže porodice.

Stroge mjere uvode se i u Holandiji, sa zatvaranje radnji, kina i svih poslova koji nisu neophodni. Stanovnicima se savjetuje da ne idu na putovanja do sredine marta.

Pratite:

U Britaniji, London ulazi u strogo zatvaranje. Zatvaraju se pabovi, restorani, kao i kina i mjesta za zabavu.

I Danska je u utorak saopštila da će produžiti ranije uvedene mjere koje uključuju zatvaranje restorana, kafića kao i muzeja.

Italija je također najavila da bi mogli uvesti nove mjere tokom Božića kako bi smanjili prenos korona virusa, rekao je premijer ove zemlje Giuseppe Conte koji je Talijane pozvao da izbjegnu “neodgovorna” okupljanja tokom prazničnog perioda.

“Moramo izbjeći rizik trećeg vala”, rekao je Conte, dodavši da bi posljedice bile “razarajuće”.

Pročitajte i ovo: EU namjerava odobriti Pfizerovu vakcinu prije Božića

Vijesti o novim mjerama dolaze u momentu kada je Evropska agencija za lijekove najavila da će 21. decembra održati stručni sastanak na kojem će raspravljati o odobravanju Pfizeorve i BioNTechove vakcine protiv COVID-19.

Rast broja zaraženih i mjere zatvaranja u mnogim evropskim zemljama povećali su pritisak na EMA da djeluju što je brže moguće.

Iako je Evropska agencija za lijekove zadužena za izdavanje preporuka o medicinskim tretmanima, Evropska komisija ima zadnju riječ o odobrenju, te obično slijedi savjet ove agencije. Ranije su političari iz EU rekli da bi i njihova odluka mogla uslijediti veoma brzo.