UN: Rekordnih 80 miliona raseljenih u svetu

U vreme najjačeg talasa pandemije u aprilu, 168 zemalja je potpuno ili delimično zatvorlilo svoje granice a 90 zemalja nije pravilo izuzetke za tražioce azila.

Broj izbeglica i raseljenih u svetu prešao je 80 miliona sredinom 2020. godine u jeku pandemije korona virusa, što je najviše do sada, saopštile su danas Ujedinjene nacije.

Visoki komesar UN za izbeglice Filio Grandi je u saopštenju izrazio žaljenje da je svet dostigao taj "mračan medjaš" i upozorio da će se situacija pogoršati ako "svetski zvaničnici ne zaustave ratove".

"Međunarodna zajednica ne uspeva da sačuva mir", rekao je Grandi i ukazao da su prisilna raseljavanja udvostručena u poslednjoj deceniji.

Početkom godine 79,5 miliona ljudi bilo je primorano da napusti svoje ognjište zbog progona, sukoba i kršenja ljudskih prava, a taj broj je prešao 80 miliona sredinom 2020. godine, pokazuje izveštaj Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR).

Broj od 79,5 miliona uključuje 45,7 miliona raseljenih u svojim zemljama, 29,6 miliona izbeglica i raseljenih silom van svoje zemlje i 4,2 miliona tražilaca azila.

Pročitajte i ovo: UNHCR: Prošle godine raseljeno 11 miliona ljudi

"Postojeći i novi sukobi kao i novi korona virus imali su dramatične posledice na njihov život 2020. godine", naveo je UNHCR u saopštenju.

Uprkos urgentnom pozivu koji je generalni sekretar UN uputio u martu za uspostavljanje svetskog primirja tokom pandemije, sukobi i progoni su nastavljeni, navela je ta organizacija UN, prenosi Beta.

Nasilje u Siriji, Demokratskoj Republici Kongo, Mozambiku, Somaliji i Jemenu izazvalo je nova pomeranja stanovništva u prvoj polovini ove godine.

Pročitajte i ovo: COVID-19: Zabrinutost zbog nesigurnosti hrane raste

Nova raseljavanja su takodje zabeležena u regionu Sahela u centralnoj Africi gde su civili podvrgnuti brutalnom nasilju, silovanjima i pogubljenjima, naveo je UNHCR.

U izveštaju se navodi da su neke mere donete da se zaustavi širenje COVID-19 otežale izbeglicama dolazak do bezbednih mesta.

U vreme najjačeg talasa pandemije u aprilu, 168 zemalja je potpuno ili delimično zatvorlilo svoje granice a 90 zemalja nije pravilo izuzetke za tražioce azila.

Od tada uz podršku i ekspertizu UNHCR-a 111 zemalja našlo je rešenja da garantuje da njihovi sistemi azila budu potpuno ili delimično operacionalni dok se istovremeno pazi na suzbijanje širenja virusa.

Pročitajte i ovo: Iz UN upozorenja o 'pandemiji mržnje', SZO brine Afrika

Uprkos tim merama, broj novih zahteva za azil smanjen je za trećinu u odnosu na isti period 2019. godine.