Čelnik demokratske manjine u Senatu SAD Čak Šumer (Chuck Schumer) izjavio je u četvrtak da republikanci "truju" demokratiju u zemlju odbijanjem da priznaju pobedu Džoa Bajdena (Joe Biden) na predsedničkim izborima. On je optužio svoje kolege iz Republikanske stranke da "sračunato izazivaju sumnju" jer se boje Trampove odmazde.
"Izbori su završeni. Tramp je izgubio," istakao je Šumer.
Predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelozi (Nancy Pelosi) izjavila je na konferenciji za novinare sa Šumerom da republikanci odbacuju stvarnosti i bave se "apsurdnim cirkusom".
"Prekinite cirkus i počnite da radite ono što je zaista važno za američki narod, njihovo zdravlje i ekonomsku sigurnost", rekla je.
Njeni i Šumerovi komentari dolaze u trenutku kada Bajden nastavlja sa formiranjem svog tima ignorišući Trampovo odbijanje da prizna poraz.
Bajden je u sredu saopštio da će njegov dugogodišnji pomoćnik Ron Klejn (Klain) biti šef osoblja Bele kuće. Klejnov izbor odražava prioritete nastupajuće Bajdenove administracije da intenzivira borbu protiv korona virusa i obuzda ekonomske turbulencije.
Pročitajte i ovo: Biden odabrao budućeg šefa osoblja Bijele kućeBajdenu uskraćen bezbednosni brifing kao predsedniku
Na početku je samo četiri od do sada potvrđenih 50 republikanskih senatora čestitalo Bajdenu na izboru: Liza Murkovski (Lisa Murkowski), Mit Romni (Mitt Romney), Ben Ses (Sasse) i Suzan Kolins (Susan Collins).
Kako prenosi BBC, u međuvremenu je poznati republikanski senator Marko (Marco) Rubio pozvao da započne tranzicija vlasti. I senatori Pet Tumij (Pat Toomey) i Majk Raunds (Mike Rounds) su podržali taj stav, kao i još šest republikanskih članova Predstavničkog doma.
Jedan od najbližih Trampovih saveznika, republikanski senator Lindzi Grem (Lindzey Graham) ipak je podržao manju grupu kolega iz svoje partije da bi Bajden trebalo da dobija bezbednosne brifinge na predsedničkom nivou.
"Mislim da da," kazao je kratko Grem, prenosi BBC podsećajući da se strogo poverljivi dokumenti svakodnevno daju na uvid predsedniku SAD, a da je praksa da je to dostupno i novom šefu države nakon izbora. Međutim, Bajdenu je to uskraćeno jer Trampova administracija odbija da prizna njegovu pobedu.
Više od 150 bivših američkih zvaničnika upozorilo je u četvrtak da uskraćivanje ovih brifinga Bajdenu može da našteti nacionalnoj bezbednosti.
Republikanac Čak Gresli (Chuck Grassley), predsedavajući Senata u odsustvu potpredsednika SAD (Senate's president pro tempore) i zamenik šefa republikanske većine (whip) Džon Tjun (John Thune), podržali su u izjavi za CNN da se Bajdenu omogući bezbednosni brifing kao predsedniku.
Međutim, mnogi republikanci se ne slažu sa tim.
"On u ovom trenutku nije predsednik," izjavio je lider republikanske manjine u Predstavničkom domu Kevin Mekarti (McCarthy).
"Ne znam da li će biti predsednik 20. januara. Ali, ko god bude dobiće te informacije," kazao je Mekarti.
Istovremeno, lider republikanske većine u Senatu Mič Mekonel (Mitch McConnell) izbegao je u četvrtak susret sa novinarima.
Emili Marfi (Emily Murphy), šefica vladine Agencije za opšte poslove (GSA), koja je zadužena za priznavanje novoizabranog predsednika i započinjanje tranzicije vlasti, za sada to nije učinila.
Ona nije nagovestila kada će se to desiti. Do tada Bajdenov tim za tranziciju ne može da pristupi vladinim fondovima ili da komunicira sa federalnim agencijama koje će popuniti.
Tramp, koji je u ponedeljak otpusio ministra odbrane Marka Espera i još nekoliko visokih zvaničnika Pentagona, nastavlja da na Tviteru osporava rezultate izbora, a njegov tim je pokreknu pravne postupke u nekoliko ključnih država tvrdeći da su bili neregularni.
Pročitajte i ovo: Izazovi pred Bidenom najveći od Roosveltovog vremena