Vulin sa ministrom odbrane Kine: Cenimo podršku oko Kosova

Aleksandar Vulin

Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da Srbija „visoko ceni podršku Kine prema rešavanju statusa Kosova mirnim putem“.

Vulin je to rekao u razgovoru sa ministrom odbrane NR Kine, generalom Vei Fengheom, sa kojim je razgovarao u Moskvi gde prisustvuju zajedničkom zasedanju ministara odbrane država učesnica Zajednice nezavisnih država (ZND), država članica Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) i Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB)

Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane (MO) Srbije, Vulin je ministru Kine zahvalio za „čvrstu podršku te zemlje legitimnim zahtevima Srbije za očuvanje teritorijalnog integriteta i poručio da Srbija čvrsto i principijelno podržava politiku "jedne Kine", njen suverenitet i teritorijalni integritet“.

„Čelično prijateljstvo Srbije i Kine na najbolji način je potvrđeno u teškim okolnostima borbe protiv korona virusa, kada je Kina uputila u Srbiju vrhunski tim stručnjaka koji su mnogo pomogli Srbiji svojim iskustvom i savetima u suzbijanju pandemije“, saopštilo je Ministarstvo odbrane Srbije.

Strana pomoć Srbiji u borbi protiv korona virusa

Kako je navelo Ministarstvo odbrane Srbije Fenghe je rekao da je Kina pobedila virus korona, da već 20 dana nemaju nijedan novi slučaj zaraze i da je spremna u svakom trenutku da nastavi da pomaže Srbiji u onome što joj je potrebno u borbi protiv pandemije.

’Srbija ostaje vojno neutralna’

Ministar odbrane Srbije u Moskvi je ponovio i da je Srbija vojno neutralna, „da nikada neće postati deo bilo kog vojnog saveza“, kao i da „sama odlučuje o sebi, svojoj spoljnoj i vojnoj politici“, navelo je Ministarstvo odbrane.

„Izrazio sam svoju veliku zahvalnost zbog poštovanja politike neutralnosti, koju dobijamo od svih članica pomenutih inicijativa“, rekao je Vulin u Moskvi, prenelo Ministarstvo odbrane Srbije.

Srbija, država kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, proglasila je vojnu neutralnost 2006. godine i priključila se NATO-ovom programu Partnerstvo za mir, ali, kako su više puta istakli zvaničnici Srbije, ne teži punopravnom članstvu u ovoj zapadnoj vojnoj Alijansi.

Pročitajte i ovo: SAD upozoravaju Srbiju: Treba biti svestan rizika kupovine oružja iz Kine

Od tada do danas održano je više vojnih vežbi i sa zemljama članicama NATO, ali i sa vojskom Rusije, sa kojom se takođe odvija i vojna saradnja i od koje Srbije, baš kao i od Kine, nabavlja i naoružanje.