Lokalne vlasti u Međimurskoj županiji na sjeverozapadu Hrvatske žele tamošnjoj prilično brojnoj romskoj zajednici socijalnu pomoć ubuduće isplaćivati u vaučerima, a ne više u gotovini. Tvrde da mnogi Romi taj novac troše na kocku i alkohol, pa bi vaučeri bili način da se to spriječi. Romski saborski zastupnik Veljko Kajtazi najavljuje da će se boriti protiv takvog rješenja, i zamjera županiji da ne zapošljava Rome.
Zbog nekih, međimurski župan Matija Posavec planira velik broj međimurskih Roma proglasiti građanima drugog reda, nesposobnim da raspolažu gotovim novcem, i socijalnu pomoć ubuduće im isplaćivati u vaučerima, a ne u gotovini.
„Mene srce boli kada dobivate novce za djecu, za pelene, za hranu, za odjeću, i onda odete u trgovinu i to zapijete. Drugi dan se otrijeznite, i više nema niti tog pića niti novaca“, kazao je.
Pročitajte i ovo: Hrvatska pravobraniteljica: Srbi i Romi najizloženiji etničkoj diskriminacijiRoma u Županiji ima službeno između 5 i 6 posto, a neslužbeno i 9 do 10 posto, smještenih u nekoliko većih i brojnim manjim romskim naseljima. Oni čine većinu onih koji u toj bogatoj hrvatskoj županiji primaju socijalnu pomoć. Isplata je obično oko 20. u mjesecu, i taj dan bilježi se četrdesetak dojava i dvadesetak intervencija više od prosjeka.
„Radi se uglavnom o dojavama o narušavanju javnog reda i mira. Znači – glasno reproduciranje glazbe, tučnjave, pucanje iz oružja, obiteljsko nasilje…“, kaže glasnogovornik međimurske policije Nenad Risek.
Saborski zastupnik romske manjine Veljko Kajtazi kaže za Radio Slobodna Europa kako je ovaj Posavčev prijedlog dio njegove kampanje na izborima za Europski parlament, i da će se on i romske udruge na terenu svim silama boriti protiv toga:
„Ako je on mislio da na taj način rješava problem romske zajednice u Međimurju, onda se gadno vara. On se sada kao brine o romskoj djeci, a tu djecu – kada završe srednju školu – ne želi zaposliti u Međimurskoj županiji. Na taj način on od njih čini debile zato što primaju socijalnu pomoć. Pa moji Romi ne žele socijalnu pomoć. Moji Romi žele raditi.“
Kajtazi zamjera Posavcu i da nije omogućio zapošljavanje Roma niti u tijelima općina i gradova u Međimurju, da romska naselja nisu prometno povezana s većim mjestima, i da su njegovi potezi primjer isključivanja, a ne uključivanja Roma u hrvatsko društvo. U nekim drugim županijama centri za socijalnu skrb u ime korisnika socijalne pomoći naknadu koriste za plaćanje režija i slično, ali Kajtazi kaže kako je to rezultat dogovora s korisnicima, a ne - političke samovolje.
Danijel Vojak iz Instituta Ivo Pilar bavi se stradanjima Roma po nacističkom okupacijom, i mnogo vremena provodi među Romima na terenu. Poznaje problem, i kaže za RSE kako ne misli da je u redu da lokalne vlastu uređuju sustav podjele socijalne pomoći drugačije nego što je to na državnoj razini, ali da razumije i njihovu zabrinutost zbog ponašanja manjeg dijela Roma:
„Ali ono što također primjećujem je da su ovo međimurske vlasti ovo krenule raditi bez sudjelovanja romskih organizacija ili predstavnika Roma s terena. Osobno smatram da se u prošlosti više puta dokazalo da je to jako loš put. Ako rješavate problem, a ne uključite tu skupinu ljudi za koje pokušavate dati rješenje, to rješenje je unaprijed osuđeno na propast.“
Pročitajte i ovo: Romi u Hrvatskoj: Problemi sa statusom, poslom, uvjetima života…Kajtazi je već zatražio razgovor sa resornom ministricom, a postavit će to pitanje i unutar vladajuće koalicije u kojoj je član zajedno sa drugim zastupnicima manjina.