Zvaničnici Evropske unije razmatraju mogućnost da pred novu britansku premijerku Terezu Mej iznesu ono što nazivaju "nuklearnom opcijom", koja nikada ranije nije primenjena, a reč je o ukidanju glasačkih prava Britanije u institucijama EU, objavila je danas agencija Blumberg.
To bi značilo saglasnost država članica u stavu da Britanija sa 28-članim blokom više ne sarađuje sa dobrim namerama, a cilj bi bio da se Mej pritisne kako bi okončala procep nastao posle britanskog referenduma.
Nekoliko zemalja članica EU počelo je da razmatra da li je izvodljivo aktivirati Član 7 Lisabonskog sporazuma, tvrde dva neimenovana evropska zvaničnika.
EU nikada do sada nije primenila ovu najoštriju proceduru sankcionisanja, a tri druga zvaničnika u Briselu kažu da je ta mera isuviše okrutna da bi uopšte bila uzeta u obzir, navodi američka agencija.
Iako je Mej prošle srede stupila na čelo vlade uz obećanje da "Brexit znači Brexit", njena vlada već šalje mešovite signale kad je reč o tome koliko bi proces istupanja Britanije iz EU mogao da traje.
Mej je u petak rekla da proces napuštanja Unije neće početi dok ne dobije podršku Škotske, a s obzirom na to da škotska premijerka Nikola Sturdžon podvlači da Škotska uopšte neće izaći iz EU, ispunjenje britanskog obećanja moglo bi da potraje uz višestruko odlaganje, ocenjuje Blumberg.