Dostupni linkovi

Protest radnika u Zvorniku zbog prodaje javnih dugovanja fabrike 'Birač'


Protest radnika Alumina u Zvorniku, 29. juli 2022.
Protest radnika Alumina u Zvorniku, 29. juli 2022.

Više stotina radnika fabrike "Alumina" i građana Zvornika, na istoku Bosne i Hercegovine, protestvovali su u petak 29. jula zbog odluke o prodaji javnih dugovanja Fabrike glinice "Birač", koja je u stečaju, a kojoj je Alumina firma kćerka.

Vlade entiteta Republika Srpska saopštila je u četvrtak da je prihvatila da privatnoj firmi Pavgord iz Foče proda potraživanja u iznosu od 42,3 miliona maraka (oko 21,5 miliona evra).

Ponuda je, kako se navodi, prihvaćena na osnovu samoinicijativne ponude tog preduzeća.

Radi se o dugu Fabrike Birač prema entitetskim javnim fondovima i preduzećima za neplaćene poreze, doprinose, električnu energiju i vodu.

Fabrika "Birač" u stečaju je od 2013. godine. Trenutno u okviru fabrike posluje jedino firma kćerka "Alumina" koja zapošljava oko 1.200 radnika.

Kupovinom dugovanja, "Pavgord" dobiva 50 posto prava na odlučivanje u skupštini povjerilaca "Birča", a samim time i "Aluminom", kćerkom firmom.

Radenko Smiljanić, predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da radnici traže da Vlada obustavi proces prodaje državnih potraživanja u stečajnoj masi Birča i da se, kako kaže, proces vrati u zakonske okvire.

"Ako ima zakonskog osnova za tu prodaju, onda u tom slučaju to treba da bude javno i transparentno. Da svi zainteresovani kupci tih potraživanja, između ostalog i radnici koji su zainteresovani, da imaju pravo da kupe ta potraživanja i da učestvuju u trci", poručio je Smiljanić.

Vlada RS-a ranije je saopštila da je bilo sedam samoincijativnih ponuda za otkup potraživanja, te da je prihvatila ponudu firme "Pavgord", jer su imali jedini bankarsku garanciju na osnovu depozita u Novoj banci.

Radnici "Alumine" očekuju da se njihovi zahtjevi riješe do ponedjeljka 1. avgusta, u suprotnom najavljuju dalje proteste. Nezadovoljni su jer, kako tvrde, nisu imali mogućnost da učestvuju u procesu otkupa potraživanja.

"Mi nismo imali uopšte priliku da skupimo bankarsku garanciju jer nismo imali potrebnu dokumentaciju za dobijanje bankarske garancije. Nema dokumenta Vlade RS da je bio raspisan poziv za prikupljanje ponuda. Nsimo dobili ni dokumenta ko tačno prodaje potraživanja i po kojoj cijeni", kazao je Smiljanić.

U saopštenju Vlade RS od 28. jula navodi se da će prodajom potraživanja Pavgordu biti namirena potraživanja Ministarstva finansija RS od 11 miliona maraka (oko 5,5 miliona eura), Poreske uprave 12 miliona maraka (oko šest miliona eura), Fonda PIO šest miliona maraka (tri miliona eura), Fonda zdravstvenog osiguranja 5,8 miliona maraka (oko 2,9 miliona eura), Voda Srpske 885.000 maraka (oko 442 hiljade eura) te Elektro Bijeljine od 5,7 miliona maraka (oko 2,9 miliona eura).

Advokat "Pavgorda" Aleksandar Sajic kaže za RSE da je ponuda njegovog klijenta prihvaćena jer je bila najpovoljnija i jer garantuje isplatu.

"Bilo je sedam-osam samoinicjativnih ponuda i Pavgord je izabran zato što je jedini dostavio bankarsku garanciju naplativu istog momenta, i što je jedini spreman da ispalti potraživanja čim se zaključi ugovor, iako je rok do 12 septembra. Zato što taj novac ima deponovan u Novoj banci", pojašnjava Sajić.

Radnici strahuju da će "Alumina" doživjeti sudbinu brojnih preduzeća koja su privatizacijom i stečajnim postupcima ugašena, a radnici ostali bez posla.

Sajić ne vidi razlog za zabrinutost radnika, ističući kako niko ne daje silne milione da mu propadnu.

"Ja generalno ne vidim neki razlog za zabrinutost radnika. Pavgord će čim potpiše ugovor isplatiti odmah 42 miliona maraka. Već je dao 12 miliona za otkup potraživanja Ukio banke. Mislite li vi da bi on sad uzeo Aluminu da ona propadne. Prosto je nevjerovatno takvo razmišljanje", ističe Sajić.

Fabriku glinice Birač kupila je Litvanska Ukio grupa 2001. godine. Nekoliko godina kasnije Ukio grupa, tada u vlasništvu ruskog tajkuna Vladimira Romanova, osniva i Balkan investment banku.

I Birač i banka su prije nekoliko godina dovedeni do stečaja a Litvanci su pobjegli iz BiH.

Zvanične istrage su potvrdile izvlačenje stotina miliona evra iz Birača upravo preko Balkan investment banke.

Još uvijek nema konačnih rezultata istraga koju vode Specijalno tužilaštvo RS i državna Agencija za istrage i zaštitu (SIPA).

XS
SM
MD
LG