Dostupni linkovi

Crnogorska firma prekršila američke sankcije?


Svakodnevica u Zimbabveu
Svakodnevica u Zimbabveu

U Podgorici nije bilo moguće dobiti zvaničan komentar o tvrdnji belgijskih istražitelja da je crnogorska firma izvozila oružje za Zimbabve

Tranzitom oružja iz Zimbabvea kroz Crnu Goru do američke države Ohajo prekršene su sankcije koje su prema Zimbabveu uvele Sjedinjene Američke Države, tvrdi se u izvještaju belgijske istraživačke organizacije Internacional Peace Informacion Service čiju suštinu prenose u četvrtak podgoričke "Vijesti".

Vlada Sjedinjenih Američkih Država, podsjetimo, Zimbabveu je uvela sankcije zbog toga što je režim predsjednika Roberta Mugabea drastično kršio ljudska prava građana te zemlje.

IPIS je, kako se navodi, mjesecima istraživao primjene kršenja embarga Sjedinjenih Američkih Država na promet naoružanja i vojne opreme iz Zimbabvea i konstatovao da je u jednom od tri najznačajnija primjera nepoštovanja zabrane uvoza pored Kine i Konga učestvovala i Crna Gora koja je poslužila kao tranzitna destinacija za nedozvoljeni uvoz u Ameriku.

Autori su zbog toga, kako prenose "Vijesti", kritikovali crnogorski sistem uvoza i izvoza naoružanja i posredno optužili i vlast za saučesništvo u ovom poslu.

Prema tvrdnjama belgijskih istražitelja, na podgorički aerodrom je iz Hararea sletio transportni avion "Iljušin" sa hiljadama dijelova za automatske puške koje su odatle transportovane uz posredništvo jedne švajcarske firme u američku državu Ohajo na servisiranje, iako je domaća firma, ranije poznata kao "Jugoimport Mont", a sada "Montenegro Difens Industri" imala samo privremenu uvoznu dozvolu za oružje koje je, navodno, trebalo da bude reparirano u crnogorskoj fabrici "4. novembar" u Mojkovcu.

U izvještaju se dalje navodi da je porijeklo oružja dodatno blokirano u crnogorskim registrima dozvola za promet naoružanja i sistemima izvještavanja i da je sporno to što je transport iz Zimbabvea dobio tranzitnu umjesto uvozne dozvole, iako je navodno uvezen u Crnu Goru radi opravke.

Dodatnu konfuziju, tvrde belgijski istražitelji, unosi i podatak iz godišnjeg izvještaja o spoljnoj trgovini za 2007. u kome se tvrdi da se to oružje uvozi iz Švajcarske, a ne iz Zimbabvea.

Ironično je to da je upravo američki Stejt Dipartment obezbijedio novac i softver za bazu podataka Ministarstva za ekonomski razvoj koje sačinjava ovaj izvještaj, navodi IPIS. U tom ministarstvu nijesmo uspjeli dobiti komentar na ovu temu. U Ministarstvu odbrane takođe nijesu bili spremni za razgovor, uz obrazloženje da nijesu nadležni za izdavanje dozvola za trgovinu oružjem.

Komentar tvrdnji belgijskih istražitelja nijesmo uspjeli ni obezbijediti u Američkoj ambasadi u Podgorici. U četvrtak ujutro su, doduše, održane redovne godišnje bilateralne konsultacije u oblasti odbrane između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država, ali je taj sastanak bio zatvoren za javnost.
  • Slika 16x9

    Petar Komnenić

    Školovao se u SAD, Podgorici i Beogradu. Dugogodišnji novinar RSE. Najčešće se bavi temama ratnih zločina, korupcije, pravosuđa.

XS
SM
MD
LG