Zdravstveni radnici okupili su se u četvrtak 10. juna ispred zgrade Vlade Kantona Sarajevo (KS) kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo zbog nepotpisivanja novog Granskog kolektivnog ugovora o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva.
Mirno okupljanje organizovali su Sindikat radnika u zdravstvu KS i Sindikat kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i dio doktorskog sindikata JU Dom zdravlja KS.
Zbog mjera o ograničenom broju okupljanja ljudi na otvorenom, koje su na snazi zbog pandemije korona virusa, na protestu je učestvovalo oko stotinjak ljudi.
Ostali zdravstveni radnici će učesnicima protesta pružiti podršku izlaskom u vrijeme pauze ispred ustanova u kojima rade uz poštivanje svih higijensko epidemioloških mjera koje su na snazi u vrijeme održavanja mirnog okupljanja.
Do sada je Sindikat radnika u zdravstvu KS sa ministrom zdravstva u Vladi KS Harisom Vranićem i njegovim saradnicima održao nekoliko sastanaka, ali dogovor još nije postignut.
Edo Selimić, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS kazao je da radnici u zdravstvu traže oko 13 miliona KM (6,5 miliona eura) koji su potrebni da se potpiše Granski kolektivni ugovor.
Naglasio je kako se mora znati da u ovom trenutku svi uposleni u zdravstvu u KS nezakonito primaju plaću.
„Ono što su prijašnje vlasti u KS potpisale sa doktorima, poništeno je sudskim odlukama. Naš kolektivni ugovor istekao je prije više od dvije godine, što znače da pravna sigurnost u ovom trenutku ne postoji. Kad mi potpišemo Granski kolektivni ugovor, bit će legalizirani koeficijenti doktora medicine i stomatologije koje im je 2017. nezakonito dao tadašnji premijer Elmedin Konaković, a onda i 2019. sadašnji premijer Edin Forto. U ovom trenutku jedino je naš Sindikat reprezentativan i jedino mi sa vlasti možemo potpisati Granski kolektivni ugovor“, kazao je Selimić.
U ovom protestu ne sudjeluju članovi Sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH koji su Granski kolektivni ugovor potpisali 2017. godine.
Tim Ugovorom ljekari i stomatolozi dobili su bolje uvjete rada, posebno zbog činjenice da je plaća porasla u rasponu od 12 do 25 posto.
Oni su protestirali u srijedu 8. juna 2021. godine ispred zgrade Vlade Federacije BiH u Sarajevu.
Kao razlog protesta naveli su stalno odgađanje usvajanja Zakona o reprezentativnosti od strane Vlade Federacije BiH.
U nekim dijelovima FBiH imaju reprezentativnost i priznati su, a u nekim kantonima nisu, pa je sindikatima ljekara i stomatologa onemogućeno da učestvuju u donošenju kolektivnih ugovora o radu i kroz to da se bore za prava svojih članova.
Radnici zaposleni u zdravstvu u Kantonu Sarajevu prosvjedovali su u više navrata i tokom 2020. godine.
Sindikat radnika u zdravstvu jedan je od tri sindikata koji djeluju u Kantonu Sarajevo. Druga dva su Sindikat doktora medicine i stomatologije i Sindikat radnika Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Štrajk zdravstvenih radnika počeo je 2. septembra 2019. godine, ali je uslijed proglašavanja vanrednog stanja zbog pandemije COVID-19 bio prekinut.
Od februara 2018. godine zdravstveni radnici u Kantonu Sarajevo su bez Granskog kolektivnog ugovora.
Vlada Kantona Sarajevo je u ranijim pregovorima nudila potpisivanje postojećeg kolektivnog ugovora, bez izmjene koeficijenata za plate, što je odbijeno.