Glavni granični prelaz Pakistana sa Avganistanom ostao je zatvoren 8. septembra zaustavivši hiljade civila i stotine vozila koja su prevozila robu između dve zemlje.
Islamabad je zatvorio granični prelaz Torkam nakon sukoba sa talibanskim snagama tri dana ranije.
Ovaj potez ostavio je hiljade civila, uglavnom Avganistanaca, koji čekaju da pređu i uglavnom je obustavio trgovinu između zemalja dok stotine kamiona, od kojih neki prevoze kvarljivu robu poput voća i povrća, čekaju sa obe strane prelaza Torkam.
"Ovde smo zarobljeni. U nevolji smo i čekamo da se granični prelaz ponovo otvori", rekao je za RSE Nabiulah, Avganistanac koji se vraća u svoju zemlju nakon što je bio na lečenju u severozapadnom pakistanskom gradu Pešavaru.
Zvaničnici talibana u istočnoj avganistanskoj provinciji Nangarhar, gde se nalazi Torkam, kažu da se razgovori na visokom nivou sa Pakistanom nastavljaju da ponovo otvore prelaz. Pakistanski zvaničnici nisu komentarisali ovo pitanje.
U Landi Kotalu, pakistanskom gradu u blizini Torkama, zaglavljeni Avganistanci rekli su da zatvaranje sprečava repatrijaciju dva mrtva tela u Avganistan radi sahrane.
"Ljudi se ovde suočavaju sa velikim poteškoćama", rekao je Imran, jedan od Avganistanaca na granici za Radio Azadi.
Sukob 6. septembra usledio je nakon velikog upada militanata Tehrik-e Taliban Pakistan (TTP) u udaljeni severozapadni pakistanski okrug Čitral, koji se graniči sa istočnim Avganistanom oko 400 kilometara severno od Torkama.
Odnosi između nekadašnjih saveznika Pakistana i avganistanskih islamističkih talibanskih vladara brzo su se pogoršali nakon što je TTP okončao primirje sa Islamabadom prošlog novembra.
TTP, ideološki i organizacioni saveznik Talibana, podržan je povratkom militanata na vlast u Avganistanu pre dve godine.
Torkam i drugi granični prelazi između dva suseda često su zatvarani zbog sukoba ili političkih nesuglasica u poslednje dve decenije.
Islamabad je ogradio veći deo svoje granice sa Avganistanom duge više od 2.500 kilometara.
Zatvaranje granice sa susedom koji nema izlaz na more ostaje značajna poluga za pritisak na Kabul tokom kriza.