Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin potvrdio je 5. novembra da policija nije dala dozvolu organizaciji Inicijativa mladih za ljudska prava da uklani mural posvećen osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću u Beogradu.
Inicijativa je, zajedno sa grupom drugih aktivista, prethodno najavila da će 9. novembra organizovati akciju uklanjanja grafita u Njegoševoj ulici u Beogradu.
Vulin je u saopštenju naveo da tog dana neće biti dozvoljeno nijedno javno okupljanje u toj ulici.
„Ni oni koji bi da prekreče mural generalu Mladiću, ni oni koji bi da ga čuvaju neće dobiti dozvolu za okupljanje. Pozvati nevladine organizacije iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Žene u crnom i nečega što je najavljeno kao "Kosovo", a doći u Beograd da bi se krečile fasade je licemerno, podlo i vođeno zlom namerom", izjavio je Vulin.
On je dodao i da se na 9. novembar, Međunarodni dan borbe protiv fašizma, u Beogradu neće niko sukobljavati na ulicama "i niko neće neprijatelje Srbije obradovati slikama krvavih srpskih glava".
U saopštenju se objašnjava da su, nakon opsežnih i detaljnih provera, pripadnici Policijske uprave za grad Beograd procenili da bi ovakav vid okupljanja mogao dovesti do ugrožavanja bezbednosti građana i njihove imovine jer, kako se navodi, postoji realna mogućnost da bi pored učesnika skupa moglo doći i do okupljanja većeg broja "drugih lica" koja bi svojim prisustvom izrazila protivljenje i negodovanje održavanju ovakvog javnog okupljanja.
Takođe je utvrđeno i da postoji opasnost od međusobnog fizičkog sukoba i narušavanja javnog reda i mira, dodaje se.
Inicijativa je najavila u svom saopštenju da će se na ovakvu odluku policije žaliti i ocenila da je "država sačuvala mural Ratka Mladića".
Mehanizam za međunarodne krivične sudove, naslednik Haškog tribunala, potvrdio je 8. juna Ratku Mladiću (78) doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovečnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.