Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ukazao je u razgovoru sa kineskom zvaničnicom u Beogradu na nastavak "tradicije negovanja čeličnog prijateljstva" između Srbije i Kine.
Vučić je tokom susreta sa državnom savetnicom Kine Šen Jićin 13. avgusta naveo da je "prijateljski odnos kineskog predsednika Si Đinpinga dao snažan zamah Srbiji na putu napretka".
"Odličan, sadržajan i prijateljski sastanak o najvažnijim pitanjima bilateralnih odnosa sa Kinom, kao i o konkretnim aktivnostima u oblasti razvoja sporta, kulturne saradnje i međusobne podrške u organizovanju međunarodnih sportskih događaja", napisao je Vučić na svojoj Instagram stranici.
Sa državnom savetnicom Kine sastao se i premijer Srbije Miloš Vučević. Oni su, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, razgovarli o unapeđenju bilateralnih odnosa, kao i razvoju saradnje u oblasti sporta.
Vučević je, kako se navodi, istakao da Srbija pridaje značaj negovanju "čeličnog prijateljstva" sa Kinom, kao i da je saradnja dve države "na najvišem istorijskom nivou".
Šen Jićin je takođe istakla "čelično prijateljstvo" Kine i Srbije, te rekla da oblast inovacija vidi kao sektor sa velikim potencijalom za buduću saradnju, piše u saopštenju Vlade Srbije.
Saradnja sa Kinom u svim oblastima
Kineski predsednik Si Đinpin bio je 8. maja u Beogradu kada je Srbiju opisao kao prvu evropsku zemlju sa kojom Kina gradi zajedničku budućnost.
To je bila njegova druga poseta Srbiji u poslednjih osam godina, tokom koje su poslate poruke o produbljivanju odnosa dve države.
Dok je Si pružio podršku Srbiji u osporavanju nezavisnosti Kosova, Vučić je uzvratio da zvanični Beograd podržava "politiku jedne Kine" - prema kojoj je ostrvo Tajvan, koje sebe smatra suverenom državom, deo kineske teritorije.
Pored toga što ne priznaje nezavisnost Kosova, Kina podržava Srbiju i u naporima da ta država ne postane deo međunarodnih organizacija, poput Ujedinjenih nacija.
Srbija se do sada nije pridružila nijednoj međunarodnoj deklaraciji protiv Kine, dok je zvanični Peking na meti kritika zbog stanja ljudskih prava - uz optužbe da vlast vrši represiju nad Ujgurima, muslimanskom manjinom koja živi u provinciji Sinđijang (Xinjiang).
Srbija sa Kinom ima i Sporazum o slobodnoj trgovini, potpisan u oktobru 2023.
Taj sporazum je pod lupom Brisela, budući da je Srbija kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.
Projekti sa Kinom pod lupom Brisela
Srbija se ranije našla na meti kritika EU i zbog zaduživanja i poslova sa Kinom, koji se u izveštajima međunarodnih organizacija opisuju kao netransparentni i da ostavljaju prostor za korupciju.
Kineski projekti u Srbiji su izazivali zabrinutost evroparlamentaraca i zbog nedostatka transparentnosti u pogledu njihovog uticaja na životnu sredinu.
U Srbiju stižu milijarde dolara kineskih investicija, a kineskim kreditima grade se infrastrukturni projekti - autoputevi, mostovi, železnica, energetska postrojenja.
Kina je tokom godina, pre svega kupovinom železare u Smederevu i rudnika bakra i zlata u Boru, postala drugi najznačajniji trgovinski partner Srbije, posle Nemačke.
Međutim, istovremeno raste zaduživanje Srbije kod Kine.
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je dug Srbije prema Kini u poslednjih 11 godina porastao 15 puta, na gotovo pet milijardi evra.