Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa ministrom spoljnih poslova Turske Mevlutom Čavušogluom sa kojim je razgovarao o bilateralnim odnosima, regionalnim pitanjima, kao i daljem unapređenju ekonomske saradnje.
Tokom sastanka razgovarano je i o potpisivanju sporazuma koji će omogućiti građanima Srbije i Turske da posećuju obe zemlje samo sa ličnim kartama, navodi se u saopštenju Predsedništva Srbije.
Vlada Srbije, inače, donela je Zaključak 9. Juna kojim je građanima Srbije i Turske omogućeno da državne granice obe zemlje prelaze sa važećom biometrijskom ličnom kartom.
Vučić je rekao da veoma ceni lični doprinos predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdoana bilateralnoj saradnji i dovođenju turskih investitora u Srbiju.
Vučić je takođe poručio da je infrastrukturno povezivanje ključ za još snažniji razvoj privrede i veća ulaganja, ali i za saradnju u čitavom regionu, te da je autoput Beograd-Sarajevo-Beograd najznačajniji projekat, koji će se realizovati uz finansijsku pomoć Turske.
"Od izuzetnog značaja za Srbiju je i saradnja na projektu izgradnje i eksploatacije Turskog toka, koji omogućava snabdevanje regiona prirodnim gasom, a čijom realizacijom se obezbeđuje diversifikacija pravaca i izvora snabdevanja i unapređuje sigurnost snabdevanja naših zemalja", poručio je on navodeći i da je Srbija zainteresovana i za nastavak saradnje u oblasti energetike, ali i turizma kao sektora sa velikim potencijalom.
"Turskim tokom", zajedničkim projektom Rusije i Turske, koji je u Srbiji 1. januara 2021. svečano u rad pustio predsednik Srbije, gas se doprema iz Rusije preko Crnog mora do Turske, a zatim i do Bugarske, Srbije i Mađarske.
Gasovod "Turski tok" naslednik je propalog ruskog projekta – gasovoda "Južni tok" od čije izgradnje je Rusija odustala jer nije bila u mogućnosti da uskladi projekat sa pravilima EU.
Ministar spoljnih poslova Republike Turske Mevlut Čavušoglu preneo je pozdrave predsednika Redžepa Tajipa Erdoana, koji će, kako je najavio, uskoro posetiti Srbiju i region.
Čavušoglu se sastao i sa premijerkom Srbije Anom Brnabić. Turski šef diplomatije rekao je na tom sastanku da su turske kompanije zadovoljne poslovanjem u Srbiji i da trenutno zapošljavaju oko 10.000 srpskih radnika, saopštila je Vlada Srbije.
Brnabić je na tom sastanku, između ostalog, navela da Srbija pridaje veliki značaj radu Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) i aktivnostima u pogledu obnove kulturno-istorijskih spomenika u Srbiji, a koja daje snažan impuls jačanju veza dveju zemalja.
Ministarka kulture i informisanja Srbije Maja Gojković i Čavušoglu potpisali su 16. juna Sporazum o borbi protiv nedozvoljene trgovine kulturnim dobrima u okviru zvanične posete ministra spoljnih poslova Turske Srbiji.
Sporazum uspostavlja osnovu i metode za identifikaciju, zaštitu, očuvanje, povraćaj i restituciju kulturnih dobara, kao i za uzajamne mere za sprečavanje krađe, nezakonitih iskopavanja, nedozvoljenog uvoza, izvoza i prenosa vlasništva, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i informisanja Srbije.