Evropski put je cilj međunarodne politike Srbije, rekao je predsednik Vlade Miloš Vučević dodajući da, bez ulaska država Zapadnog Balkana u Evropsku uniju, evropska priča nije zaokružena.
Vučević je, kako je naveo, "jasno izneo" u ekspozeu nove Vlade da će se Srbija kretati evropskim putem.
On je rekao da to nije izneo iz formalnih razloga ili "zato što se to podrazumeva", nego zato što je to politički cilj Srbije na međunarodnom nivou.
Vučević je, na konferenciji "Od velikog proširenja ka brzom proširenju: 20 godina od velikog proširenja EU" nemačke fondacije Konrad Adenauer, dodao da Srbija jeste spremna za kompromis, ali da isto tako smatra da pravila EU treba da važe jednako za sve, i da ona, kada se započne neki proces, treba da budu jasna i da se ne menjaju.
On je rekao da je zadovoljan što je Srbija u okviru Zelene agende počela da ostvaruje rezultate, kao i sa reformama u oblasti pravosuđa i ekonomije, ali i time što je sve ove godine uspela da sačuva mir.
Dodao je i da Srbija često zaboravlja koliko donacija i grantova ima od EU, te da je najveća podrška došla iz njenih institucija.
Prema njegovim rečima, Evropa i dalje predstavlja sistem vrednosti koji je najpoželjniji u čovečanstvu, ali su pred njom veliki izazovi, od kojih je jedan od većih demografsko pitanje, u pogledu starosne strukture.
Govoreći o zemljama Zapadnog Balkana i članstvu u EU, rekao je da mu je teško da zamisli da neka od tih država postane članica pre Srbije.
Vučević je, kometarišući odnos sa Kosovom, rekao da pitanje Kosova može da se reši samo između Srba i Albanaca, da to pitanje dugoročno nije moguće razrešiti kroz nametanje rešenja, kao i da smatra da premijer Kosova Aljbin Kurti pravi veliku grešku pritiscima nad srpskim narodom.
Rekao je da je njihova strategija da čuvaju mir i sačuvaju svoj narod na Kosovu, kao i da dogovore sve ono što mogu sa Albancima i da dođu do istorijskog sporazuma sa njima.
Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova, proglašenu 2008. godine, a pod okriljem Evropske unije vode se pregovori koji treba da rezultiraju pravno obavezujućim sporazumom.